5 tipů jak zbytečně neutrácet

Rád bych vám dnes představil 5 tipů jak zbytečně neutrácet za věci a nepodléhat nákupním mániím.

Reklama na nás útočí že všech stran. Slyšíme ji v radiích, vidíme v televizi, na plakátech, v novinách. Je doslova všude. Už chybí jen aby někdo přišel na způsob jak dostat reklamu do našich snů jako v populárním sci-fi seriálu Futurama.
Chtěl bych vám dát pár tipů které osobně praktikuji abych nenakupoval zbytečně a bez rozmyslu. Abych se vyhnul zbytečným stresům s penězi, a jak odolávám reklamě.

1) Vypněte zvuk když běží reklama

Reklamy mají vyšší hlasitost v televizi než normální filmy, a to proto že televizní stanice ví, že lidi během reklam odchází na záchod, pro jídlo a celkově od televize. Chtějí abyste o reklamu nepřišli, protože z nich plyne hlavní příjem komerčních televizí.
Proto doporučuji vypnout zvuk na televizi když reklamy začnou, stejně tak ztišit rádio. Nenechte se reklamou manipulovat a neztrácejte jí čas.

2) Nemusíte mít lepší věci než má váš soused

Nepřemýšlejte, jestli sousedi mají lepší auto než vy. Jestli měli letos lepší dovolenou. Vy je nemusíte trumfnout. Proč byste to dělali? Vemete si půjčku na to, abyste si dovolili lepší dovolenou a pak vypadali drsně před sousedy a kolegy v práci? Co vám to přinese?
Akorát se budete stresovat, abyste zvládali včas splácet další půjčku.
Věci neurčují to, kým jste. Nenechte se zmanipulovat tlakem společnosti na to, že byste měli mít něco lepšího než ostatní a nebo držet krok s okolím , když ty věci nepotřebujete a nebo na ně momentálně nemáte.

3) Zbavte se všech dluhů a nezadlužujte se znova

Když se vám podaří zbavit se všech aktuálních dluhů, bude se vám lépe usínat a budete volnější. Děláte 8 hodin denně? Vemte si ještě poloviční úvazek třeba z domu ať se vám daří lépe splácet. Prodejte nepotřebné věci co máte doma. Dluhy jsou přítěží.
Je lehké zajít do banky a vyřídit si spotřební půjčku, ale proč? Není lepší si počkat třeba o pár měsíců víc a na novou televizi si našetřit? Nebo na dovolenou? Nezadlužujte se zbytečně když to není opravdu nutné. Akorát si tím ublížíte a štěstí z materiálních věcí je jen krátkodobé.

4) Šetřete

Není to jen o tom neplýtvat penězi, ale také o tom naučit se s nimi hospodařit a část si odkládat.
Dávejte si 10-15% svých přijmu bokem a nešahejte na ně. Použíjte je, až bude nutné nebo když budete potřebovat velkou investici do něčeho.

5) Udělejte si rozpočet

Udělejte si tzv. Budget list s časovým ohraničením. Napište si všechny větší věci(klidně i ty za pár stovek) na seznam, a k nim si připište datum. Nechte je 30 dní napsané na tom papíře. Dělejte si k nim klidně poznámky kolikrát byste je například využili, nebo jestli je nedokážete něčím nahradit.

Pokud i po 30 dnech bude mít smysl do té věci investovat, a budete stále mít důvod proč si tu věc pořídit, tak si jí pořiďte. Ale uvidíte že spoustu věci proškrtáte, protože jsou jen chvílkovým zachvěvem a nebo je zvládnete něčím méně nákladným nahradit.

+ Bonus: Investujte

Investujte vydělané peníze. Nezašívejte je do slamníku. Nakupte akcie, investujte je do nemovitostí, starožitností, do dluhopisů. Nebudu vám radit co je nejvýhodnější, a jak to investovat, to je mimo mou působnost a mé vědomosti. Poraďte se s někým kam peníze výhodně investovat aby vám vynesli další peníze. Nechte peníze vydělávat za vás a ušetřete si tak starosti.

Pokud se vám můj článek líbil, sdílejte ho mezi své známé. Pokud k němu něco máte, vyjadřete se v komentářích.

3 komentáře

 1. no na akcie by som kaslal, ak s tym priamo clovek nepracuje…
  vsetky mozne podielove a ine fondy.. ak sa nieco zosype, to je uz aj ten „slamnik“ lepsi

 2. Zdravím,
  takže tvrdíte, že peníze by se neměly „zašívat do slamníkuˇ“. Že by se měli kupovat akcie, investovat do nemovitostí, starožitností, nebo do dluhopisů. Ale zároveň o tom nic nevíte, cituji: „ to je mimo mou působnost a mé vědomosti.“ Co si o tom pak lidé co pravidelně čtou váš blog mají myslet? Proč by měli dát na Vaši radu, když vy sám ji nerozumíte?
  S přáním hezkého zbytku dne
  Karel Novák

  1. Je mimo mou působnost radit, které akcie nakupovat, co je výhodné, co je moc riskantní a není riskantní.
   Nemohu vědět vše o všem. Nicméně, snažím se ve finančí gramotnosti vzdělávat. Ale nejsem finanční poradce. Ti se v tomto vyznají 😉
   Děkuji za komentář.
   Přeji vám také pěkný den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *