5 knih, které by si minimalisté neměli nechat ujít

Rok se s rokem sešel a my opět vstupujeme do nového roku, tentokrát do třetí dekády dvacátého prvního století. Oproti ostatním obdobím v historii nyní žijeme v prostoru, ve kterém jsme zahlceni neskutečným množstvím informací. Více než když dříve se potýkáme s efektem FOMO. Neustále je něco nového, všude se objevují tisíce nových článků, tisíce nových knih (ročně v ČR až 14 tisíc titulů). Co z toho nepřeberného množství ale vybrat?

Osobně mám pár přístupů, jak mezi knihami filtrovat ty přínosné od těch špatných. O tom ale někdy příště. Dnes bych s vámi rád sdílel 5 knih, které mi za poslední rok či dva přirostly k srdci. Tyto knihy mi pomáhají na mé minimalistické cestě, a věřím, že přínos by mohly mít i pro vás. Dost bylo řečí, pojďme si je rovnou představit.

Chvála pomalosti

O pomalém jídle a hnutí Slow Food jste už možná slyšeli. Není tak těžké implementovat tyto prvky ve své domácnosti klidně už od zítřka. No, ale pomalý život je přece jen mnohem pestřejší. Pomalé principy můžeme samozřejmě najít i v módě (tzv. slow fashion), ale i v plánování měst, výchově dětí, a dokonce i v sexu.

V této knize se Carl Honoré ponořuje do všech témat pomalého života, i do toho, jak pomalu odpočívat. To se v dnešní uspěchané době hodí více než kdy dříve. Pokud na knihu narazíte, neváhejte ji do své knihovny zařadit a vyhradit si na její přečtení čas. Litovat určitě nebudete.

Chystá se dotisk knihy

Flow

Zpomalit bychom měli i v práci a vlastně ve všech činnostech, na kterých nám záleží, protože jen tak se můžeme dostat do stavu flow – stavu, který zvýší dlouhodobě kvalitu našeho života, pocit štěstí a přinese nám lepší výsledky.

Flow není žádným novým konceptem. Vznikl v rukou Mihaly Csikszentmihalyiho už v roce 1975 a zakládá se na prvcích pozitivní psychologie. I tak tento koncept nebyl do dnešních dní dostatečně doceněn. I přes jeho „stáří“ je stále platný. Pokud chcete dělat to, co děláte, opravdu pořádně, tak byste tuhle knihu neměli nechat ležet ladem v policích knihkupectví.

Knihu koupíte například zde

Hluboká práce

Když už si zjistíte něco o stavu flow, tak by vaše další kroky měly směřovat ke knize Cala Newporta, který vám vysvětlí, co to je hluboká práce. Zaměřil se i na vysvětlení toho, co je to práce mělká a jak vám může škodit.

Podle Newporta bude právě dostávání se do stavu flow a ponořování se do hluboké práce významnou konkurenční výhodou na trhu práce, protože tu mělkou práci zvládnou stroje. Víte, že už dneska nemusíte objednávat toner do tiskárny, ale objedná se sám vždy, když dojde? O jednu mělčí činnost méně!

Nečekejte ale jen pustou teorii. Cal Newport vás provede konkrétními strategiemi, které můžete do svého života aplikovat. Pomůže také osvojit si přístupy, které vám k hluboké práci pomohou. Nečekejte, že to bude lehké, vězte ale, že přijetí těchto principů bude mít až magické výsledky, za to vám ručím!

Knihu najdete v nakladatelství Jan Melvil Publishing

Proč spíme

Tuto knihu jsem dostal od jednoho z předních českých odborníků na světlo – Hynka Medřického – neboť světlo hraje v této problematice velmi významnou roli, jak se v knize dozvíte.

Když už jsme byli u hluboké práce, tak teď je načase podívat se, jak (nejen ji) ovlivňuje nedostatek hlubokého a kvalitního spánku. Matthew Walker přibližuje velmi čtivě konkrétní fungování našeho těla a mozku v oblasti spánku. Myslíte si, že po 4 hodinách spánku budete ráno jako rybička? Stále se chlubíte tím, jak málo spíte? Tak přesně to vás po přečtení této knihy přejde.

Zjistíte, co s vámi dělá málo naspaných hodin a co dělat proto, abyste spali kvalitně. Pokud bych měl zvolit jednu knihu, která měla největší přínos pro moje zdraví, ze stovek, které jsem přečetl, tak je to právě tato.

Proč spíme najdete přímo u vydavatele

kniha Atomové návyky

Atomové návyky

Pomalejší strava, pomalejší šatník, hluboká práce, hluboký a klidný spánek… To jsou všechno pěkné koncepty, ale jak se k nim dostat a s úspěchem je všechny ve svém životě udržet? Od toho tu je další kniha od nakladatelství Jan Melvil Publishing, tentokrát od Jamese Cleara.

V ní se dozvíte, jak si efektivně nastavit nové návyky, kterými si chcete zlepšit svůj život, aby to nedopadlo tak, že si dáte od 1. ledna předsevzetí a 10. ledna je váš život zase zpátky v zajetých kolejích.

Kniha je velmi čtivá, takže stránky ubíhají přímo raketovým tempem, takže ji budete mít problém odložit. Načtené informace můžete začít aplikovat třeba ihned. K jejímu přečtení mi stačilo jen pár dní. Už teď trénuji řadu nových návyků, které, doufám, že s těmito principy od Jamese, vydrží.

Třetí zmíněná kniha je k dostání v Melvilu. Ne, zatím mi za recenze neplatí.

Pokud máte v zásobě i vy nějakou knihu, která by minimalistům neměla uniknout, tak neváhejte a podělte se s ní na sociálních sítích nebo v komentářích.

Autor: Alvin Korčák Korektura: Renáta Malá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..