Co je to minimalismus?

Minimalisticky jsem začal žít před 3 lety. Už v té době bylo slovo minimalismus buzzwordem 1 a od té doby jen nabírá na své popularitě. Minulý rok neodolal tomuto lákavému slovu ani Týdeník Respekt (a psal i o Minimalisticky.cz).

Už jsem byl rok vegetariánem, ale stále jsem hledal sám sebe, svůj životní styl (mám pocit, že je to nikdy nekončící objevování) a něco tomu chybělo. Ve chvíli, kdy jsem narazil na minimalismus, tak se něco změnilo. Hned jsem poznal, že to je to, po čem pátrám. Nazývám to lifechanging 2 momentem. Bylo to přesné opozitum toho, jak to vypadalo doma a k čemu jsem byl tak trochu nevědomě veden. Byl jsem tím nadšen!

Jak jsem se k minimalismu dostal?

Američtí blogeři – hlavně Joshua Becker – měli vliv na to, že jsem jednoduchému životnímu stylu okamžitě propadl. Zbavování se věcí mi nešlo ze dne na den, ale postupně jsem si vyzkoušel a zdokonaloval pár metod, které jsou dle mého skvěle funkční – ale o tom zase někdy jindy.

Do té doby jsem znal minimalismus jen jako umělecký styl 60. let 20. století 3. Zjistil jsem, že minimalismus nemá sadu jasně daných pravidel či nějaký almanach, podle kterého by všichni žili a podle něhož by se dalo stát tím jediným správným minimalistou. Každý má zkrátka své pojetí minimalismu. Je jako květina – každý pěstuje trochu jinou, ale ta roste a kvete s tím, jak se člověk vyvíjí a stará se o ni a nebo chřadne a usychá, jak člověk svůj prostor zapleveluje nadkonzumními zbytečnostmi a rozptyluje se od života, který chce žít.

Já a minimalismus

I já svůj minimalismus neustále rozvíjím, zlepšuji a rozšiřuji i na další oblasti svého života. Občas narazím na slepou uličku a zklamu se, ale občas trefím dobrý směr. Minimalismus není jen cílovou destinací (i když je někdy vykreslován jako dokončený potom, co uklidíte svůj domov a zbavíte se všech zbytečností – nejčastěji ze šatníku), ale je zajímavou a nikdy nekončící cestou.

Dle mého se minimalismus stává nyní tak populární, neboť je reakcí na současnou dobu. Na překotný a neustále se zrychlující životní styl, ale také reakcí na nadkonzum a nadbytek, který se nám nyní ve velkém, 30 let po revoluci, začíná dostávat v té nejlepší době, v jaké jsme kdy žili. Ovšem není u nás tak populárním, jako je v USA, kde je reakcí na obří nadkonzum a spotřebu. Demonstrovat tento nadkonzum lze například na rychle rostoucím průmyslu osobních skladovacích prostorů v USA 4.

Tento životní styl či filozofie znamená zjednodušení (nikoliv zprimitizování) života a upřednostnění vlastních vášní a vás samých, před plnými skříněmi nenošeného oblečení.

Spotřeba oblečení
Infografika o oblečení

Minimalismus pomáhá život zkvalitnit – díky konceptům jako capsule wardrobe nebo personal uniform pomáhá šetřit rozhodovací kapacitu 5, kterou máme na den omezenou, pro důležitější věci. Díky minimalismu si protřídíte šatník, kuchyň, knihy a další majetek a značně tak snížíte čas potřebný na úklid. Samozřejmě minimalizovat můžete i v digitálním světe, ve kterém se denně pohybujeme dlouhé hodiny a začít ho lépe zvládat.

Jak lidé začínají s minimalismem?

Spousta lidí přichází na minimalismus poté, co začne cestovat nebo případně žít jako digitální nomád 6. Zredukují své věci do jednoho batohu a vyrazí poznávat svět. Další část lidí si o minimalismu přečte jeden článek, a nejpravděpodobněji začne u šatníku – ten je s minimalismem nejvíce spojen.

Pro mě ale minimalismus není jen optimalizací skříně s věcmi nebo touhou po uklízení a organizovanosti. Je pro mě součástí životního stylu, který zahrnuje v mém případě také odpovědnost, udržitelnost, a ohleduplnost. Vysvětlím, proč a jak to do života zapojuji.

Víc, než jen uklizený šatník

Redukování věcí na menší počet přináší možnost, že jich potřebujete do budoucna i méně nakoupit. Mohu si tak dovolit kupovat věci vyšší kvality, které jsou vyrobeny udržitelnými způsoby (bez vypouštění toxických chemikálií do vody atd.) a odpovědně (všichni, kdo na nich dělali, dostanou odpovídající plat) a vydrží značně déle. Převážně se jedná v tomto případě o problematiku textilního průmyslu (ostatní snad přijdou vzápětí).

Více místa pro vás i vaše zájmy

Žít minimalisticky znamená nejen žít kvalitněji, ale někdy i levněji. Po probrání vašeho šatníku, kuchyně, garáže a dalších prostor můžete zjistit, že vlastně většinu těch věcí nepotřebujete. Můžete je prodat, nebo darovat 7. Zjistíte poté třeba, že využíváte velmi velké prostory, které nepotřebujete a že byste vlastně mohli obývat menší prostor stejně či více spokojeně. Ušetříte tak za nájem či energie. Můžete si ovšem z volného prostoru udělat tělocvičnu, malířský ateliér, čajovou místnost, cokoliv si jen budete přát. Můžete si vytvořit prostor, v kterém budete moct dělat to, co je vaší vášní. A to naplno.

Že na to ale nemáte stejně čas? Tak se řiďte tím, co je esencí minimalismu – tím, že chcete do života dostávat věci, jež vás naplňují a ne ty, které musíte dělat ale nebaví vás. Začněte psát tu knihu, na kterou si střádáte poznámky v šuplíku místo přesčasů nebo trávením času na sociálních sítích či jinými akcemi, které vás nebaví. Namalujte ten obraz, udělejte si dobrý čaj nebo začněte meditovat. Naučte se odmítat nejen věci, ale i činnosti, jež ve svém životě nechcete a plýtvají vaším časem. Naučte se říkat NE. Naučte se dělat to, co je pro vás esenciální a vyjádří dokonale to, kým chcete být a jste zatím jen ve svých představách, protože na to nemáte prostor a čas.

Minimalistický citát
Citát o minimalismu

Není jedna správná cesta…

Poslední věcí (v tomto článku, jinak bych dokázal o minimalismu psát stránky a stránky… a od toho je tu tento blog, abyste zbytek našli v samostatných článcích) je to, co jsem zde již zmínil. Je to ale pro minimalismus důležité, tak to s vaším dovolením zopakuji – neexistuje jeden správný model! Důležité je najít a vytvořit si ten svůj. Minimalistou můžete být s plnou knihovnou nebo skříní plnou trofejí. Podstatné je zbavit se nepotřebných věcí, k jejichž vlastnictví jste hnáni reklamou 8, společností a okolím. Bezpochyby je důležité také znovu tyto věci, jichž se zbavíte, nenahrazovat či nenakupovat nové na jejich místo…

Je stěžejní nalézt si to, co má smysl a naplňuje vás a tomu vytvořit co největší prostor ve vašem životě. Jezdíte rádi na skejtu, chcete se naučit dělat sushi? Tak jen do toho. Udělejte si pro to prostor. Už jen to, že nebudete muset uklízet 15 minut denně, ale bude vám stačit 15 minut týdně, vám přinese spoustu prostoru.

Já nemám například řidičák – protože potom bych byl tlačen do toho vlastnit auto i když dokáži plnohodnotně žít i bez něj. Přineslo by mě to spoustu výdajů navíc, starostí, jezdit ho přezouvat, opravovat, umývat ho…
Nevlastním ani místnost plnou nářadí – když ho potřebuji, tak si ho půjčím a nemusím se o něj starat, dokupovat ho, udržovat ho. Takhle je to jednoduché.

V ČR existují místa, kde si můžete například nářadí půjčit anebo si to vytvořit na daném místě 9.

Jak to tedy shrnout?

S minimalismem jsem začal, protože mi dává smysl a blog píši, neboť si myslím, že by mohl dávat smysl i vám.

 • Minimalismus není jen o uklízení a vyházení šatníku. Je to životní styl.
 • Není cílovou destinací, kdy si řeknete “Teď jsem minimalistou”. Je to neustálá cesta vývoje.
 • Nemusíte vlastnit věci, můžete si je půjčit.
 • Přemýšlejte, jestli si ty věci opravdu potřebujete koupit.
 • Pochází ty věci, jež si kupujete, z odpovědné a udržitelné výroby a jsou kvalitní?
 • Opravdu využíváte všechny věci, co máte doma? Není čas něco protřídit? I když to není jen o uklízení tak určitě najdete doma něco, co nepoužíváte a nepotřebujete to.
 • Cítíte, že děláte věci, které vás nebaví? Tak s nimi přestaňte a vrhněte se na to, co vás naplňuje – i kdyby to mělo být ze začátku jen 5 minut denně.
 • Zkuste chtít méně materiálních věcí a více zážitků a pozitivních emocí.

 


Číslované odkazy v textu:
1 Buzzword je slovo nebo fráze, které se staly aktuálně populární.
2 Lifechanging moment – Chvíle, která promění váš dosavadní život a to, jak ho vnímáte a žijete.
3 Umělecký styl
4 Nárůst skladovacího byznysu v USA 
5 Článek o rozhodovací kapacitě
6 Digitální nomád – zjednodušeně člověk, který cestuje a přitom zároveň pomocí internetu a počítače vydělává na svou obživu a dané cestování. (Někdy nazýváno také jako práce nezávislá na místě výkonu).
7 Darovat věci můžete na řadě českých portálů – Nevyhazujto.cz , Vsezaodvoz.cz, Zaodvoz.cz
8 Průměrný Američan je vystaven 4000 až 10 000 reklam denně – v ČR to bude blíže té spodní hranici. Ale i tak je to značně dost.
9 V Praze existuje Knihovna věcí a v Brně například Skautská sdílená dílna

10 komentářů

 1. Velmi mě tento článek zaujal, trpím na hromadění věcí, které se vzápětí stávají harampádím a jsou brzy vyhozeny – bye bye money.
  Určitě se nad tím zamyslím a zkusím alespoň něco z toho aplikovat do svého chování.

 2. Vaše přednášky jsou působivé a energetické. Líbí se mi vaše nadšení do minimalizmu. Vaše přednáška mi ukázala, že nepotřebuji tolik zbytečných věcí a za to vám děkuji.
  ?

  1. Díky moc🍀. Jsem vegetariánkou jeden rok, což není úplně podstatné,hledala jsem, a hledám, sama sebe. Několikrát jsem se stěhovala, to mě naučilo mít věci, které opravdu potřebuji. Ale pořád mi něco chybělo, nějaký dílek do mé skládačky. Našla jsem ho. Díky za Váš blog.

 3. A nejhorší pro člověka, který nemá (a nikdy neměl) vztah k věcem a neustále něco vyhazuje je, když si za celoživotního partnera vybere sběratele 🙂
  Jinak souzním…

 4. Zdravím, moc pěkně jste to shrnul. Kdybych měla nejstručněji definovat, co pro mě minimalismus znamená, tak je to asi věta na obrázku: Kráse minimalismu je v tom, že nám pomáhá ukazovat na to, co máme.
  Teprve teď, když jsme se naučila žít svým způsobem minimalisticky, teprve si to uvědomuji. … A moc se mi líbí, že když je člověk spokojený s tím co vlastní a nepotřebuje více, hned je více financí pro udělání radosti i někomu jinému než sobě.
  Přála bych si, aby se toto módní chování našich babiček, jak vystihl komentář nade mnou, šířilo co nejvíce i mezi ostatními ….

 5. Poslední měsíce se tímto směrem posouvám. Ani jsem nevěděla, že to má nějaké pojmenování 🙂 Když vidím ty obchodní centra, obchody překypující zbožím, chce se mi utéct někam daleko, pryč od toho všeho. Copak tohle všechno opravdu potřebujeme? Schováváme se za věci, vyrábíme a kupujeme zbytečnosti. Tenhle konzumní svět mě ubíjí a bere mi energii…

 6. Zdravím. Dnes čtu poprvé tenhle blog a musím , říct , že mě zaujal asi nejvíce z těch všech které u nás lidé zakládají.Moc hezky se čte 🙂 Já když si představím minimalismus tak je to vlastně navázání na dětství dnešních třicátníků, jejich rodičů a prarodičů…Proto pro mě ukázkový vzor minimalisty je vlastní babička, která vše popsané dělá automaticky celý život. Je to hrozně prosté a snadné akorát dnes to někdo považuje za modu a objevení něčeho nového a přitom lidé takhle dřív žili normálně ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..