Co s tím?

Pustili jste se po vánocích do úklidu, abyste měli více místa na nové věci a zjistili, že toho máte fakt hodně?
Plánujete se do úklidu teprve pustit?
Nebo jste prostě zjistili, že je čas zbavit se věcí kterých máte opravdu moc?
Přemýšlíte, co s tím vším budete dělat? Ptáte se sami sebe kam s tím?

Dovolte mi zde zmínit několik způsobů, co s těmito věcmi, které se vám nahromadily. Všechny tyto způsoby mám osobně odzkoušené.

1) Pošli to dál!

Toto bude nejobsáhlejší bod, protože těchto způsobů jak to poslat dál vaše věci ale neprodat je, je spousta.
A) Použijte sociální sítě
Ať už používáte Facebook, Twitter, Instagram nebo něco jiného, může dát vědět lidem kolem sebe, že se zbavujete věcí a zda některé z nich oni ve svém životě nevyužijí.
Jistě máte spoustu přátel, kteří něco ocení, a když ne? Nezoufejte, každý z vašich přátel má totiž přátele, kterým to může sdílet. Požádejte je o to a během chvíle máte osloveny stovky lidí a vaše skříň třeba najde nového majitele.

B) Darujte
Další metodou je poslat věci dál neznámým ale potřebným. Charity pořádají sbírky oblečení, pokud je to něco zachovalého třeba to vezmou také, nebo to využije nějaká jiná nezisková společnost a nemusí se to vyhazovat.

C) Co to poslat dál, i když toho člověka neznáte?
Může si to vyzvednout přímo u vašich dveří nebo ve městě které každý den projíždíte.
Existuje několik portálů, kde se registrujete, přidáte věci, které nabízíte a místo, kde si je daná osoba zadarmo vyzvedne. Má to hned několik výhod. Víte, komu to přijde i když to třeba není váš dlouholetý přítel. Vyzvedne si to třeba u vás doma a nemusíte s tím nikam jezdit a ještě ho potěšíte. Vy se toho zbavíte bez větší námahy.
Mezi tyto portály patří například Všezaodvoz  nebo Všechno zdarma nebo poslední můj oblíbený Nevyhazuj to. Všechny vám mohu vřele doporučit.

D) Místní spolky
Pokud je to užitečná věc, která ještě může sloužit, zkuste se podívat po spolcích či různých uskupeních, které ve vašem okolí působí a zeptat se, zda by to nevyužili. Spolky pracující s dětmi určitě rádi využijí míče nebo jiné hračky pokud vám děti odrostly. Jiné třeba zase skříň nebo vaše staré křeslo.

2) Prodej to!

Další z možností kterou máte, je prodat tyto věci. Pokud se jedná o knihy můžete využít antikvariáty, pokud se jedná o oblečení můžete využít internetový bazar s oblečením nebo když jste našli starý fotoaparát na půdě, můžete také využít specializovaný bazar. Máte větší šanci, že to úspěšně prodáte a nikdo vás neodrbe protože o to bude mít zájem.
Spousta věcí jde prodat na takto specializovaných bazarech.
Pokud na specializovaných bazarech všci neprodáte a nebo máte věci pro které takové bazary neexistují, jsou tu stále bazary typu Aukro nebo Sbazar, kde prodáte cokoliv.

3) Půjč to!

Tato možnost je ideální především pro knihy. Nevyhodíte je, neprodáte je a stejně vám mohou přinášet užitek a někomu jinému také.
Navíc pokud půjčíte těchto věcí více a nebo třeba i jiné věci než knihy, třeba sekačku , můžete za to i něco na oplátku od sousedů dostat.
Způsob půjčování věci se v minimalistické kultuře začíná stávat celkem populárním. Není potřeba, aby například každý vlastnil v ulici sekačku, když seká trávu dvakrát nebo třikrát za léto, postačí, když ji má jeden a ostatní si ji mohou od něho půjčit. Všichni ušetří místo, peníze a on si zase od nich půjčí něco jiného, za co ušetří on.

4) Recykluj to!

V dnešní době zrecyklujete už téměř vše.
Pokud už ta věc nemá místo ve vašem životě a myslíte si že se nehodí ani do života nikoho jiného, nehoďte jí jen tak do popelnice nebo na skládku za vesnicí.
Dopřejte jí důstojný odchod a recyklujte ji. Rozeberte jí na jednotlivé části které mohou být znovu využity.
I staré elektrické přístroje mají svou cestu. Pokud si například koupíte novou lednici, prodejce (a to i ten internetový) je od vás povinen odebrat si starý kus.
Pokud prostě váš fén dosloužil a nechce se vám kupovat nový, odneste ho do sběrného dvora. Vše se dá znovu využít.

Jak nakládáte se starými věcmi vy? Recyklujete? Je ještě další způsob kam s nimi?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..