Dárky

Dárek, věc kterou chcete dokázat, že vám na dané osobě záleží ale také, že ji znáte.
Věc, kterou přinesete na oslavu nebo ji předáte v soukromí.
Když nevíte co dát, koupíte nejčastěji láhev alkoholu nebo něco zdánlivě praktické či jen něco vtipného, na co bude padat prach.

Co se ale zamyslet nad jiným způsobem, jak pojmout dávání dárku?
Jak často se vám totiž stane, že obdržíte nevhodný dárek nebo vás dokonce dárek od někoho zklame, protože čekáte, že vás zná ale on vám dá špatný dárek?

Téma dárku je aktuální po celý rok. Stále kolem nás někdo slaví jmeniny nebo narozeniny. Ať už jsou to přátele, kamarádi,rodina či partneři.

Každý z nás už dostal nějaký krám, který doslova zabírá jen místo a chytá na sebe prach ale necháváte si ho jen ze slušnosti. Je možnost jak se tomuto vyhnout. Zkuste dávat zážitky, místo materiálních věcí. Podle studie  Josepha Goodmana, vydané v minulém roce píše, že lidé by měli dávat peníze radši do zkušeností než do materiálních věcí.
Vaši příbuzní určitě více ocení návštěvu nějaké kulturní akce, která se jim líbí, než nový hrnec.

Nevíte však, co si představit pod dáváním zážitků? Možností je spousta.
Lidem, kteří mají rádi adrenalinové sporty, můžete například zaplatit skok z letadla. Lidem, co mají rádi kulturní akce můžete koupit lístek na jejich oblíbenou kapelu avšak nezkazíte nic ani lístkem do divadla. Aspoň opráší svůj oblek.
Váš kamarád či kamarádka se může dlouho rozhodovat, že by chtěl/a zkusit něco nového. Co můžete udělat lepšího, než jí zaplatit nějaký kurz, něco se kde něco nového dozví a získá zkušenosti, než abyste jí vzali nakupovat oblečení nebo kamaráda na panáka do hospody?

Další věci, kterou můžete dát a která je nejcennější nejsou peníze, ale váš ČAS.
Můžete ho věnovat vašim blízkým, které třeba nevídáte tak často, jak by si zasloužili. Můžete je vzít někam do přirody, projít se s nimi. Nebo můžete kamarádům nabídnout pomoc s přestavbou domu či kamarádce pohlídat dítě.
Čas, který věnujete, je to nejdražší co můžete dát. Oproti penězům je totiž omezený. Času máme jen určité množství jež můžeme prožít. Nemůžeme ho znásobit. Zatímco o peníze můžete přijít ale získat jich následně takové množství, že nebudete vědět co s nimi. To s časem neuděláte.
Pokud tedy někomu věnujete svůj čas, věnujete mu to, co je nejdražší.

Když se rozhodnete dávat dárky hmotné, zkuste myslet přitom na pár věcí.
Dávejte věci, které jsou šetrné k přirodě, zvířatům a lidem kteří je vyráběli. Zkuste obdarovávat věcmi, na které se nebude prášit, ale ten člověk je využije. Nedávejte dárky, které byste sami nechtěli dostat.
Radši se zeptejte, toho komu dárek chcete dávat co by si přál, než abyste mu koupili zbytečnost. Sice to nebude takové překvapení, ale všichni budou spokojení a nestane se nějaké nedorozumění, nebo naštvání kvůli špatnému dárku.

Obdarovávejte s úctou a láskou. S úctou k planetě a láskou k bližním, kterým dárek dáváte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..