Debordelizovaný prostor jako oáza klidu

Prostor zbavený nepořádku, zbytečných věcí, či věcí vůbec, otevírá možnosti kreativitě a poskytuje příjemný pocit zadostiučinění a klidu či spokojenosti. Je také dobrým nástrojem, když se cítíte, že nemáte nic pod kontrolou a je na vás moc změn si uklidit nějaký prostor. Najednou budete mít pocit, že nad něčím kontrolu máte a můžete to libovolně měnit.

Otázka, kterou si asi ale všichni klademe zní: „Jak tam ten pořádek udržet dlouhodobě?“ Může se jednat o skříň či celou místnost jako je kuchyň.

Nabízí se jedno řešení, tímto řešením ale ovšem není ihned vše vyhazovat. Inspiraci pro toto řešení můžete najít ve filmu Mý věci. Zde popsané řešení ovšem nebude tak drastické, jak je vyobrazeno ve filmu. Nejjednodušeji ho mohou využít ti z vás, kdo se právě stěhuji či budou stěhovat, ale není omezeno pro nikoho.

Tato technika je náročná pouze na krabice. Spočívá v tom, že obsah místa, jež chcete minimalizovat, naskládáte o krabic – jako kdybyste se měli stěhovat. Dáte do nich například celý obsah kuchyně, či vaší skříně. Následně si stanovíte třicetidenní lhůtu. Během této doby berete věci z krabic a běžně je využíváte. Najdete jim místo, kam budou patřit. Ovšem ten obsah, který v krabicích i po 30 dnech zůstane tak jednoduše zabalíte a pošlete dále – prostě se ho zbavíte.

Je velká pravděpodobnost, že když jste danou věc během uplynulých třiceti dní nepoužili, tak vám doma zabírá jen místo a nevyužijete ji ani v budoucnu. Výjimky samozřejmě existují – například nevyužijete nejspíše zimní bundu nebo čepici během třiceti dní debordelizace v červenci.

Je tedy nutné k této činnosti přistupovat trochu s rozvahou a zdravým rozumem. Na druhou stranu je nutné se vyhnout nostalgii nebo falešnému ospravedlnění vlastnictví dané věci, které může vypadat třeba takto: „Ale do téhle formy dělám bábovku jednou za rok…Tahle vrtačka se přece vždycky hodí.“

Prostě si tuto věc jednou za rok od někoho půjčíte – od příbuzných, kamarádů, či rodiny, anebo v nějakém obchodě.

Výše zmíněná metoda může velmi rychle pomoci přijít na to, které věci opravdu používáme. Je ale nutné být důsledný a vyhnout se výmluvám typu „to se vždy hodí“ nebo „to mám po babičce“. Pak to zcela ztrácí svůj smysl. Tento problém ovšem daleko spíše vyvstane, pokud budete uklízet metodou, kdy každou věc vezmete do ruky a budete se ptát, zda vám k něčemu slouží. V krabicích už často ani vlastně nebudete vědět, co vše je na dně.

Naskládejte tedy věci do krabic ještě dnes. Za 30 dní můžete krabici jednoduše sbalit a neuvědomíte si, co je na dně a nebude vám to ani chybět. Budete mít v bytě či domě daleko více prostoru a budete moc používat pouze věci, které opravdu využijete.

Zkoušeli jste už tuto metodu? Nebo máte nějaký jiný úspěšný tip, jak si co nejefektivněji trvale uklidit nějaké místo? Podělte se o něj do komentářů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..