Digitální rozptýlení

technology-792180_1920

Počítače, tablety, chytré telefony nebo chytré hodinky, to vše se dnes běžně připojuje na internet. Internet je dostupný doma, ve škole, v práci ale i v lese či u moře na dovolené. Pokrok nelze zastavit, což je samozřejmě dobře, ale my bychom se na něj měli umět adaptovat a využít ho. Jak se ale správně a efektivně přizpůsobit? To se dozvíte na dalších řádcích.

Zvykli jsme si dělat vše v přítomnosti elektronických zařízení. Osobně mi většinu dne hraje hudba, přichází e-maily, telefonáty či smsky.
Začal jsem ale vnímat svou rostoucí závislost na internetu a nekonečné dostupnosti čehokoliv – zábavy, rozptýlení, informací. Dříve jsem čekal na seriál, který dávali v 19:20 v televizi. Dnes si ho pustím pomocí 2 kliknutí na internetu kdekoliv a kdykoliv. Třeba u snídaně.

Tato závislost na internetu a elektronických zařízeních má ale spoustu rizik, nejen přínosy. Mezi hlavní rizika patří ztráta kontaktu s lidmi kolem vás a omezení sociálních schopností. Jdete si sednout například do hospody s přáteli na jedno či skleničku vína. Ale zjistíte že v momentě spousta z vás, neřku-li všichni, máte skloněnou hlavu k telefonu a odepisujete. Nemusíte držet telefon v ruce, všude přítomná dioda či zvuky vám dávají dostatečně najevo, že vám přišel e-mail, smska nebo upozornění na Twitteru.

Co s tím?
Pár rad pro offline svět, ale i ten online, je k dispozici. Tak prvně pro ten offline svět.

  • Nechte telefon doma

Nejjednodušší řešení a zároveň i nejefektivnější. Ať už vyrážíte do lesa se projít, na zahradu s knihou či na oslavu, tak ho nechte nejlépe na stolku u vchodových dveřích nebo na skříni. Sami víte, jestli vás čeká důležitý hovor a pokud nečeká, tak vám nebrání nic v tom se na pár hodin od tohoto rozptylovače odpoutat a užít si danou činnost naplno. Uvidíte, že toho nebudete litovat.

  • Zaveďte si pravidlo “No touch”

Pravidlo je to velice jednoduché a velice účinné. Pokud si z něj budete ale určovat vyjímky, tak pozor ať ho úplně neznehodnotíte.
Jde o to, že když se sejdete s přáteli, ať už třeba na kafe či pivo, tak na začátku položíte všechny telefony displejem dolů na jedno místo. Nejlépe kraj stolu. Celou dobu co budete společně sedět, se nikdo telefonu nedotkne. Pokud ano, tak platí toto/další kolo pití/jídla. Můžete si to udělat ještě lepší a to tím, že se do toho budou počítat i jakékoliv zvuky, které telefon vydá.
Uvidíte, že po chvíli si odvyknete brát telefon do ruky.

  • Pracujte v intervalech

Nastavte si třeba 50 minut, kdy budete pracovat, samozřejmě, celou dobu v kuse. Potom si vytvořte další interval a to například 10 minut, kdy budete mít čas na to odepsat, vyřídit smsky, zprávy, protáhnout se a poté budete zase moc pokračovat v klidu v práci. Podmínkou je, že v tu chvíli, kdy budete pracovat, nebudete mít zapnuté žádné věci, které by vás mohli rozptylovat jako e-mail, facebook, twitter atp.

Teď dvě rady z online prostoru, aneb jak si pomoci programy k efektivnější práci bez rozptýlení.

  • Tabzolo

Užitečná vychytávka do prohlížeče, která vám umožní soustředit se jen na jednu danou věc. Po kliknutí na nainstalovaný plugin se totiž všechny ostatní otevřená okna prohlížeče automaticky zavřou, ale žádný strach, nepřijdete o ně. Prohlížeč je zavře, tak abyste se mohli soustředit jen na danou věc a nic ostatního vás nerušilo. Poté, co znovu kliknete na ikonu Tabzola, všechny původní okna se vám zase otevřou a můžete pokračovat. Je to užitečné, například pokud máte otevřeno několik oken sociálních sítí, z kterých na vás blikají upozornění a vy potřebujete něco napsat, třeba článek.

  • Cold Turkey

Není to název pro drink ani jídlo. Je to program, který existuje, jak ve verzi placené, tak verzi zcela zdarma. Jeho úkolem je jednoduše, pomocí pár kliknutí, zablokovat na čas, který si nastavíte, přístup k webům, které si samozřejmě také nastavíte. Prostě a jednoduše vám na ně odepře přístup. Vhodné pro lidi se slabší vůlí, jako jsem například já, které po cestě za napsáním článku rozptýlí deset různých blbostí, ještě se podívají na nová videa na youtube, odepíšou na facebooku a mrknou co nového ve světě, a pak to udělají ještě 3x během toho, co ten článek píšou.
Díky Cold turkey, prostě uděláte to co máte, protože vám na danou dobu blokuje vaše rozptýlení. Nemohu si ho vynachválit.

Velice lehce se člověk stane otrokem sociálních sítí, telefonu, internetu a tak celkově technologií, které mu měli původně sloužit. Je potřeba se přizpůsobovat a učit se, jak tyto technologie efektivně ovládat tak, aby nebyli překážkou v našem životě ale naopak se stali tím, čím mají být.
Pokud vás napadají další možnosti, jak se bránit digitálnímu rozptýlení, ať už v online či offline provedení, tak se podělte. (Televize vydá na samostatný článek).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..