Dobrovolně!

Dělání věcí bez touhy po zisku, z morálního přesvědčení. Díky tomuto funguje obrovský neziskový sektor, po celém světě a každý z nás ho zná.
Neziskový sektor, kde působí miliony dobrovolníků, má vliv na náš každodenní život, celkem podstatnou měrou, kterou si možná ani neuvědomujeme.

Humanitární organizace, organizace ekologické, lidskoprávní či organizace bojující proti nemocem.
Ty všechny mají podíl na tom jak dnes žijeme, co spotřebováváme, jak jednáme a jak se rozhodujeme.

Tyto organizace fungují díky třem hlavním faktorům
Placeným zaměstnancům,donorům, kteří dotují ty placené zaměstnance a celou činnost organizací. Třetím faktorem jsou dobrovolníci, bez kterých by to nešlo.
Tito lidé to dělají ve svém volném čase, místo toho aby vydělávali další peníze, místo toho aby vyhrávali soutěže v tom co jim jde.

Ptáte se proč?

Protože to pro ně má smysl, vidí v tom přesah. Chtějí udělat něco užitečného pro své okolí, bez toho aniž by jim za to někdo platil, jen proto, že vědí že je to potřeba.
Vyvolává to v nich dobré pocity, navazují díky tomu nová přátelství a mají spousty zážitku, které jejich neustále pracující známý nikdy mít nebudou.

Mezi hlavní věci které většina lidí kteří dobrovolně pomáhají, je vděčnost. Nezáleží na tom, jestli zachraňují velryby, přivazují se ke stromům, a nebo vymýšlejí jak omezit šíření nějaké nemoci či staví domy pro sirotky.
Získají vděčnost, že oni mají dům na hlavou, klid, mohou pracovat v oboru v jakém chtějí, jsou zdraví.
Oceňují a váží si daleko více toho co mají.
S tím přichází štědrost.

Často jim nikdo nepoděkuje za to co dělají, naopak. Bojují proti nim, zavírají je, usilují jim o život.
Například v amerických CMU, drželi lidi, kteří posílali lékařské potřeby dětem do Íráku, nebo člena Earth Liberation Front který je enviromentálním aktivistou (zdroj zde)

Proč přesto pokračují?
Co je i přes to motivuje?

Šetří peníze, organizaci které je může investovat do potřebných věcí.
Získají zkušenosti,přátele. Důvodů může být spousta. (Zde je třeba deset nejčastějších).

Shawn říká, že jeho důvod proč pomáhá je ten, že chce vrátit to, co získal on. Během jeho života pomáhali lidi jemu, a teď chce on pomáhat ostatním, aby měli stejnou šanci jako měl on.
Jeden z poradců řekl Shawnovi jednou : “Shawne, můžeš mi pomoct tak, že budeš pomáhat ostatním.”
(zdroj).

Co stojí dobrovolnictví?
Prakticky nic. Stojí vás to malé finance, když si například musíte zaplatit cestu a jídlo ale hlavně to stojí komoditu, které máme všichni omezeně, a tou je čas.
Pokud dáte někomu svůj čas, svoji pozornost, a energii, ocení to nejvíce. Daleko více, než když mu dáte 500 na jídlo.
Protože času máme všichni omezeně, nemůžeme ho navýšit, zatímco počet našich peněz můžeme neustále zvyšovat.
K dobrovolné pomoci je také potřeba odvaha. Odhodlat se, dělat něco co jste doteď nedělali, poznat nové lidi, naučit se nové věci.
Jakmile víte, že byste chtěli pomáhat, tak už není nic jednoduššího než začít. Můžete začít kdekoliv, organizace hledající dobrovolníky se nacházejí téměř v každém městě.

Nemusíte však pomáhat jen v organizaci, lidem které neznáte. Můžete pomáhat dobrovolně lidem, které znáte. Můžete zajet pomoc známému se stavbou domu, pomoct mu opravit střechu.
Naučíte se přitom něco nového, upevníte přátelství a pomůžete. Nemusíte za to dostat zaplaceno, pocit který budete mít uvnitř je daleko více.
Můžete pomoct také někomu koho vidíte prvně v životě a už ho nejspíš nikdy neuvidíte. Staré paní přejít přechod, ulehčit ženě která bude mít plné ruce nákupu. Můžete svést stopaře.
Dobrovolná pomoc může protínat náš den daleko více než si myslíme.

Rozdíl mezi darováním peněz a darováním času
Když darujete peníze, málokdy se potom zajímáte o to, zda peníze dorazily na místo určení nebo jak moc pomohli. Prostě přispějete, máte svůj dobrý skutek pro daný den hotový a jdete dál.
Je to taková abstraktní pomoc, neodvážil bych se říct že to nepomůže. Ano, bez finanční podpory by nemohlo spousta dobrovolníku dělat co dělá nebo by to hodně ztížilo jejich práci.
Zatímco, když někomu věnujete svůj čas, uvidíte dopady vašich činů ihned nebo s kratším časovým odstupem, ale rozhodně je uvidíte. Uvidíte ty, kterým jste pomáhali, ať už vám potřesou rukou a nebo jen uvidíte zvíře které se vrátilo zpátky do přírody a má kde žít. Můžete darovat abstraktní peníze, nebo zcela konkrétní pomoc. Je už jen na vás co je pro vás lepší a jak vám na dané věci záleží.

Zkuste se podívat kolik lidí kolem vás, by potřebovalo pomoct. Zkuste se zamyslet, jestli máte 10 minut na to, abyste jim pomohli a udělali tak o něco vstřícnější a lepší svět.

Pomáhat může každý,kdykoliv a kdekoliv.

Článek je součástí vznikajícího konceptu Eticky odpovědného minimalismu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..