Dopravní prostředky

Denně cestujeme. Někteří z nás desítky kilometrů, někteří stovky, jiní jen jednotky. Za prací, za školou, přáteli či kulturou.
Není podstatné proč, ale čím. Cestujeme pořád a ještě nejspíš dlouho cestovat budeme.
Ač se značná část pracovního života přenáší do digitálního světa, nic nenahradí lidský kontakt. To je důvod, proč manažeři a ředitelé firem cestují přes celý svět, pokud jim na obchodním partnerovi a kontraktu opravdu záleží.
Ani setkávání s přáteli na internetu není dostatečné. Pro osobní setkání prostě musíme cestovat.

Teď zůstává otázkou čím. Spousta rodin v České republice vlastní více než jedno auto. Stalo se to sociálním základem pro potvrzení příslušnosti ke střední třídě. Kdo nemá auto nebo auta, jako by nebyl.

Není zas tak drahé si dnes pořídit auto, jde to i velice lehce, třeba na dluh.
Ale proč?
Pořízením auto to nekončí. Naopak vše začíná. Zdá se to jako ušetření času či peněz, ale ve spoustě případu to neplatí.
Ne všem se vyplatí auto vlastnit a jezdit s ním. S autem přichází spousta vedlejších nákladů. Počínaje řidičským průkazem, dálniční známkou, pojištěním, zimními gumami, opravami, STK a mnoho dalšího. Stojí to vaše peníze, čas, energii. Ve výsledku z tohoto můžete, velmi pravděpodobně, vyjít hůře než se dopravovat jiným způsobem.

Pokud žijete v místě, kde pracujete, máte více možností, ale i když  bydlíte jinde, možností je stále dostatek. Ekologičtějších, levnějších, zdravějších a občas i rychlejších. Dopravní podniky ve městech velmi často zajišťují dopravu na místa, kde byste jinak potřebovali auto. Obchodní centra, kulturní památky atp.
V mnoha obchodech, pokud nakupujete objemný materiál (nábytek atp.), vám za zanedbatelnou částku auto na dopravu věcí půjčí.
Popřípadě máte rodinu či spoustu známých kteří auto vlastní, takže není problém si ho jednou za rok půjčit.

Ale zpátky k možnostem klasické dopravy.
Je možnost se dopravovat autobusy, vlaky, tramvajemi. Všechny zmíněné alternativy vycházejí levněji než cestování v jednom automobilem. Vzhledem k zácpám ve velkých městech jsou občas i rychlejší a klidnější.

Když jste z města a pracujete v něm, máte možnost cestovat většinu roku na kole, koloběžce, skateboardu nebo dalších podobných prostředcích.
Nemusíte kolo dokonce ani vlastnit. V dnešní době v některých městech funguje sdílení kol jménem Rekola. Způsob, který vám ušetří místo ve vašem domě a můžete se dopravovat kterýkoliv den, kteroukoliv částí města. No není to skvělé?

Když už se na kole fakt nedá, můžete zvolit hromadnou dopravu a nebo zvolit další způsob dopravy. Nejekologičtější, nejlevnější a nejzdravější.
Chůzi.
Je pochopitelné, že ne vždy máte možnost jít pěšky kvůli časové náročnosti, počasí nebo oblečení. Ale furt jako záloha je tu hromadná doprava. Na vesnici je navíc chůze nejpříjemnější variantou dopravy a často také nejvíce společenskou. Pokocháte se, co je nového a potkáte staré známé. Ovšem i ve městě vám dokáže zvednout náladu.
Když například vidíte věci, na které byste neměli zpoza volantu vašeho auta čas koukat. Hrající si děti, běhající veverky v parcích, pouliční hudebníky.

Takže si to shrňme, je více způsobů každodenní dopravy než jen autem. Jsou levnější, ekologičtějších, někdy i rychlejší, většina z nich i zdravějších.
Je s nimi méně starostí, nákladů kolem a žádné nebo téměř nulové požadavky na údržbu.

Víte co stihnete za 30 minut ve vlaku místo 30 minut řízení auta? Třeba 30 stránek právě rozečtené knihy nebo odpovědět na pár e-mailů. To se může hodit.

Opravdu se vám do práce vyplatí jezdit autem? Nevlastníte auto jen kvůli společenské pozici a kvůli tomu, abyste zapadli a žili normální život?
Co kdybyste zkusili jiné varianty? Třeba jednou, dvakrát do měsíce a zhodnotili co je lepší?

Článek je součástí vznikajícího konceptu Eticky odpovědného minimalismu.

1 komentář

  1. Auto nevlastním a ani jej nechci. Spíše z ekonomických důvodů, či ekologických, než z těch minimalistických. Oproštěn o starosti s provozem a údržbou auta. I to nakupování je menší. Když to není tak snadné odvézt, tak se toho i méně nakoupí a tahat jen blbosti se mi opravdu nechce. Přeci jen ta přirozená lenost vítězí. Možná je to obrana formou určitého nepohodlí i při cestování na delší vzdálenosti. Nemusím převážet zbytečnosti z bodu A do bodu B a do bodu C atp. Pravdou je, že by se občas na něco hodilo. Po čase zjistím, že jsem rád, že jsem odolal pokušení tím autem to, či ono dovézt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..