Esenciální šatník

Šatník je stěžejní věc v životě mnoha z nás, ať si to uvědomujeme nebo ne.
Potkáváme se s ním každý den, když si vybíráme co na sebe. Některé šatníky obsahují stovky kusů a mají rozměr místnosti.
Jiné jsou jen pouhou skříní a obsahují pár desítek kousků.

 


Šatník, jako místo na uložení věcí, které nosíme na sobě, bude v našem životě ještě hodně dlouho. Proto je vhodné zamyslet se nad tím, jakou roli hraje v našem životě a co bychom mohli změnit.
Pro některé je šatník a oblečení jako božstvo, je to to hlavní co řeší. Hlavní co je baví , je nakupování.
Někteří naopak chtějí mít oblečení co nejméně a aby sloužilo svému účelu a to udržet člověka v teple a pomoct mu dělat jeho práci a jít za svým snem.

Posedlost nakupováním v dnešní době je celkem pochopitelná. Ze všech stran na nás útočí reklamy. Navíc v době Fast fashion obchodů, kde koupíte tričko za 90 kč, svetr za 200 to je velice levné.
Obchody světoznámých značek s obchody po celé zemi přišli na způsob jak na této malé ceně vydělat. Ale už neuvádí, co za ziskem z této nízké ceny je.
Obchody, které jsou schopny každý týden poskytnout jinou, novou módu. To jsou ty, které se staly nejoblíbenějšími, jsou jich plné obchodní centra. Nepotkáte téměř nikoho se stejným oblečením, protože již za týden, najdete v těchto obchodech oblečení jiné.

Tento levný, nový a pro spoustu lidí vítaný model má ale i temné stránky. Stránky, které tyto obchody rozhodně ukázat nechtějí.
Toto levné oblečení šijí ženy a někdy i děti v rozvojových zemích(což asi všichni víme z cedulek na našem oblečení). Ale již nevíme, jak je s nimi zacházeno. Jejich denní mzda se pohybuje okolo jednoho dolaru.
Umíte si představit, že byste měli vyžít s jedním dolarem na den?
To není ale vše, tyto ženy jsou nuceny pracovat pod tlakem, v životu nebezpečných podmínkách plných chemikálií. Jsou mláceny, pokud nedodrží stanovené počty oblečení, jsou zavírány v továrnách, jsou nuceny brát si své děti, často i dvouleté, do těchto podmínek.
(Více o této problematice například ve filmu True Cost  nebo například v tomto záznamu televizní show)

Dá se ale fungovat i jinak, ohleduplněji. Například redukováním počtu věcí, ale nejen redukováním ale také touhou po menším počtu věcí, ovládnutím své nakupovací mánie.
Součásti toho by mohlo být i to, že díky ušetřeným penězům, které neinvestujeme do 30 kusů kalhot, si můžeme pořidit dvoje kalhoty, které budou vyrobeny ohleduplně a odpovědně jak vůči těm, kdo je vyrábí, tak vůči přírodě a prostředí v kterém je to vyráběno.

Existuje spousta možností minimalistických šatníků.
Začněme třeba konceptem 333 project, který se stal po světě celkem populárním. V tomto konceptu jde o to, že během 3 měsíců používáte pouze 33 kusů oblečení a to včetně doplňků.

Další možností je tzv. Capsule wardrobe(nazval bych to esenciálním šatníkem), který obsahuje užitečné věci, které je možné bez problémů točit a hodí se pro více než jednu příležitost a zároveň je jich co nejmenší počet. Například vlastníte dva svetry, dvoje boty(jedny společenské a jedny pro ostatní příležitosti, jeden svetr na doma, druhý mezi lidi atp.).

Třetím pojetím minimalistického šatníku může být osobní uniforma.
Je to kombinace věcí, které se dají využít v co největším počtu situací ve vašem životě, zároveň se vám velmi líbí a jsou vaší součástí.
Koncept osobní uniformy používali a používají i slavní a úspěšní lidé. Umíte si představit Steva Jobse bez jeho roláku? Mezi další osobnosti používající osobní uniformu patří například Andy Warhole,Tom Wolfe či Barack Obama(který nosí buď šedý nebo modrý oblek, kvůli tomu aby měl o jedno rozhodnutí méně a mohl se věnovat podstatným rozhodnutím.)
Aplikování této myšlenky vám vyřeší jedno podstatné dilema s kterým se musíte potýkat každý den a to :”Co si dnes/zítra vezmu na sebe?”
Nechává vám tak prostor přemýšlet nad podstatnějšími věcmi a ušetří vám i váš čas

Koncept osobní uniformy je mi popravdě nejbližší, snažím se ho postupně aplikovat do svého života a přizpůsobovat tomu své nákupy.

Co vy a váš šatník? Co říkáte na tyto tři možnosti ?

Článek je součástí vznikajícího konceptu Eticky odpovědného minimalismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..