Jarní minimalizování

jarní úklid

Proč s jarem nevnést do vašeho domova svěží energii a udělat ho jednodušším a čistějším? Nemusíte jen uklízet, můžete počet věcí začít omezovat a pustit se do minimalizování. Říka se to jednodušeji, než se to dělá. Ale proto vám přináším tipy, jak na to.

Taková redukce nepořádku a vyřazení věcí, aby se opět netvořil se projeví například na vyšší kvalitě vašeho života. Jak dokazují vědecké studie, velké množství krámů zvyšuje hladinu stresu. Budete taky mít více času pro sebe, když ho nebudete muset tolik věnovat úklidu nebo péči o věci, které vůbec nepotřebujete.

Prázdný prostor dává také více příležitostí k tomu být kreativní než po strop nacpaný pokoj zbytečnostmi. No, a když věci nevyhodíte jen tak do popelnice, tak z nich můžete utržit i nějakou tu korunu zpátky.

Jistě ve své domácnosti najdete věci, které nepoužíváte. Způsobů, jak to zjistit s jistotou a nevyhodit jen tak něco, co jste před týdnem použili je hned několik.


To by se mohlo někdy hodit

Máte doma věci, u kterých používáte tuto frázi? Tak těch se zbavte!

Buď nemilosrdně hned, jak si to u nich řeknete anebo si nastavte pravidlo, že se zbavíte všeho, u čeho si tuto větu řeknete ale co nepřekročí hodnotu 500 Kč a co můžete sehnat během 20 minut – ať už pěšky, online nebo si to půjčit.

Aplikujte pravidlo 90/90

Jsem velký fanoušek The Minimalists a tohle pravidlo jsem si vypůjčil od nich.  Je jednoduché a skvěle funguje.

Když si vezmete do ruky věc, kterou byste mohli vyřadit, tak si položte následující otázku: „Použil/a jsem tuhle věc v posledních 90 dnech?“ Odpověď bude často ne. Tak si pak položte druhou: „Použiji ji v následujících 90 dnech?“ Jakmile si opět odpovíte ne, tak ji rovnou dejte pryč.

Ramínková metoda

Dodám rozšíření i pro šatník. Jestli chcete vidět, které věci opravdu z vaší skříně nosíte a které ne, tak touto metodou si to spolehlivě ověříte.

Všechno oblečení pověste na ramínka a vršek ramínek otočte stejným směrem. Po použití vraťte oblečení na ramínko, ale vršek ramínka otočte na opačnou stranu, než byl doteď. Po 90 dnech uvidíte, které kousky opravdu nosíte. Ty, které visí od začátku stejně můžete s klidným srdcem z šatníku vyřadit.

Krabicový systém

Seženete si velké papírové krabice, které se používají třeba při stěhování. Vyberete si místo, které chcete protřídit a všechny věci z něj do těchto krabic naskládáte. Krabice nebudete zalepovat nebo je dávat někam pryč. Necháte je na tom stejném místě 30 až 60 dnů.

Během této doby si z nich budete brát věci, jako kdybyste si je brali ze skříně, v které byly původně. Budete je používat a pak je vrátíte na jejich původní místo v šuplíku, skříni nebo tam, kam zkrátka patří. Po uplynutí této doby věci v krabicích můžete vzít a poslat dál. Nejspíše už je nikdy nepoužijete.

Má to jedno ALE. Dejte si pozor na sezónní věci. Když se dáte do třízení šatníku v Dubnu a Květnu tak se může lehce stát, že za oběť padne zimní bunda. V zimě byste museli jít koupit novou, a to asi úplně nechcete.


Radikální nebo postupný přístup?

Každému vyhovuje něco jiného. Pokud víte, že radikální změny špatně snášíte, postupujte opatrně, nechte si po 60 dnech krabici doma ještě třeba dalších patnáct dnů, nebo třiďte jen část skříně. Komu vyhovuje na to vlítnout a mít to co nejdřív za sebou a užívat si pocit volnosti a zbavení se nepotřebných věcí, tak jen do toho. Zkraťte si dobu, udělejte to radikálněji a pusťte se do toho ještě dnes.

A kam s vytřízenými věcmi?

Máte plné krabice věcí, o kterých víte, že nepoužíváte a říkáte si co dál? Popelnice by měla vždy být až ta nejzazší varianta. O tom, kam s věcmi, které už nechcete, si můžete přečíst můj článek se spoustou konkrétních tipů napříč republikou.

Nezapomínejte ale, že jen vyházet věci nestačí. Tím to vše začíná, nikoliv končí. Pokud budete chtít stále hromadit a věci sbírat, tak je za pár týdnů máte zase zpátky. Minimalismus je i o tom méně chtít, nejen méně mít. Můžete pak ušetřené peníze utratit za kvalitnější věci, přátele nebo zážitky.

4 komentáře

  1. Mám hrozně moc oblečení, po dětech i své. Jenže nikdo nic nechce už ani zadarmo. Jsme totálně přesyceni. Vkládání inzerátů je ztráta času. Takže zbývá kontejner na textil nebo swap. V pořizování dalších kousků už budu opatrnější.

    1. O dětské oblečení bývá zájem například v různých krizových centrech a charitách nebo je možnost darovat věci pro přechodné pěstouny. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..