Jednoduché a skromné…

Vánoce. Je to tu zase. Stejně tak každoroční článek o Vánocích. Ještě aby ne, je to totiž ideální ukázka nadkonzumu. Možná, že ne zrovna u vás doma, ale obecně určitě. Každý z nás ulehčí svému bankovnímu účtu za dárky na Vánoce o 5 tisíc (a to včetně dětí). Teda vyjma mě. Já už čtvrtým rokem Vánoce neslavím, takže někdo těch pět tisíc musí utratit i za mě ;).

Pozoruji Vánoce “z venku” a říkam si, co by se na nich dalo dělat jinak, aby byly skvělé, pokud je chcete slavit. Pojďme si to teda rozebrat.

Každý mi říká, že Vánoce přece nejsou o dárcích ale o tom čase s lidmi. Pak jdou a utratí za dárky 1/6 průměrné mzdy (nebo víc). Na Štědrý den pak ráno přidají na Facebook vánoční přání, v kterém označí všechny, které neznají, těm, které znají, pošlou zprávu. Někteří se od sociálních sítí neodtrhnou ani u stromečku, protože musí nové dárky rychle přidat do Stories na Instagramu. Tolik teda asi k tomu času s blízkými…

Stromeček bez dárků, stůl bez kapra

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste se vyhnuli ideálním Vánocům, které jsou plné dárků, hromad jídel a postavili je opravdu na lidech, radosti a spokojenosti? Dostáli tak heslu “Šťastné a Veselé” místo snahy vytvořit Vánoce jako ze seriálů, které nám televize, noviny a lifestylové časopisy vnucují rok co rok?

Co by ovšem byly Vánoce bez obžerství… Vždyť o tom to je, pořádně si nacpat pupek. Co kdybyste ale letos kapra nahradili nějakou rostlinou, zdravější variantou a místo cukroví si dali sušené ovoce a třeba oříšky? Na váze by vám po Vánocích nevyskočilo číslo o 3 kila vyšší než před nimi. Není to ovšem jen o třech svátcích vánočních, ale předtím v tom je Mikuláš, potom Silvestr… Je to běh na celý měsíc, během kterého tělo dostane zabrat.

No, a co ty dárky? Něktěří jistě využili Black Friday k tomu, aby se dárky dostatečně zásobili. Avšak zkuste letos místo krabic s věcmi, které zaplní 25. prosince vaše skříně a hromad balícího papíru ve vašich koších, pojmout Vánoce trochu jinak.

Můžete pořídit třeba Nocleženku  a obdarované pak vysvětlit, že právě její dárek pomohl zachránit někoho před umrznutím. Nebo můžete třeba odkoupit kus deštného pralesa a přispět tak k tomu, aby ho i další generace mohli zažít.

Můžete někomu také věnovat svůj čas. Víte, jak vyplnit daňové přiznání, umíte pokácet stromy, máte čas na to posekat zahradu nebo někomu pohlídat děti?

Tak jen do toho! Věnujte dané osobě váš čas a vaše schopnosti. To je totiž to nejcennější, co můžete dát. Peníze vyděláte znova, věci vyrobíte, ale čas vám už nikdo nevrátí. Určitě mu uděláte větší radost, když mu věnujete to nejcennější, než když mu dáte pod stromeček ponožky (pokud to teda nejsou Ponožky od Babičky). Vám to nebude dělat takový problém, danému člověku vytvoříte prostor, aby si mohl pořádně odpočinout nebo vyrazit za kulturou. Jistě mu také udělá radost, že o něj chcete pečovat a sdílet s ním jeho každodenní život.

Když už si budete chtít koupit vánoční stromeček, dejte mu šanci potom ještě žít další život a kupte si aspoň jedličku v květináči. Můžete si je pořídit v Brně i v Praze.

Pokud budete dávat dárky…

Dávejte aspoň poukázky na zážitky – poukaz do divadla, barber shopu, na kosmetiku, masáže, let balónem… Cokoliv, z čeho si člověk bude moci odnést zkušenost, vzpomínku, zážitek. Přinese mu to více radosti a štěstí v tom daném momentě a poté bude mít šťastné nebo emocionálně silné vzpomínky, které si bude moc přehrávat v hlavě. Je vědecky prokázáno, že zážitky přináší více štěstí než hmotné dárky.

Já si přece jen jeden dárek sám sobě ale dávám… Tím dárkem je Doller, protože mi pomáhá věnovat se všemu, co je pro mě důležité – více jsem o něm psal zde.

Pomozte o Vánocích jiným

Adventní doba je dlouhá a máte tak spoustu příležitostí se zamyslet, jestli během ní nemůžete ve svém okolí někomu pomoci a přinést mu tak do života radost. Pokud nikoho takového nenajdete, tak vždy můžete vzít doma třeba deku, koupit pytel granulí a vyrazit s nimi do útulku. Případně tam i pejska vyvenčit. Můžete také pomoci osamělým seniorům splnit jejich přání skrze projekt Ježíškova vnoučata.

Zkuste letos Vánoce pojmout jednodušeji, skromněji a věnujte se ostatním více než sobě. Ale na sebe nezapomínejte, najděte si i chvíle pro váš vlastní odpočinek, ať máte dostatek energie pro vstup do dalšího roku plného výzev.Vánoční články z předchozích let:
2015
2016 – článek o Vánocích jsem ten rok nepsal
2017

3 komentáře

 1. Dobrý den,

  já mám jiný názor na Vánoce.
  Kdyby v naší zemi nebylo tolik hladových, tolik lidí, kteří si sotva můžou dopřát dostatek jídla na Vánoce, natož tak i nějaké dárky, byl by váš článek jistě opodstatněný.
  Potom tu jsou různá náboženská a jiná novodobá hnutí. Po ulicích se poflakují individua, která se snaží znepříjemnit vánoční svátky všem křesťanům i ateistům svými bláboly a rozdáváním letáků, knih a jiných tiskovin. Rok od roku vnímám tyto naše tradiční svátky stále smutnější! Na náměstí, kde kdysi byly desítky stánků na předvánočních trzích, se smutně krčí sotva 5, u stromu žádné veselí! Kdysi se povídalo u punče, zněl smích, dnes tam postává malý hlouček, který se stejně rychle rozchází. Není o tom věčném spěchu, jak do nás hustí média, ani o těch soc. sítích! Všechno je to o penězích! Smutek, hlad, bída! Ti majetnější a snobi jedou na Bali a lůza sedí doma. Není za co nakupovat! Neznám nikoho, kdo si může dovolit utratit za vánoční dárky 5 tisíc!!!! Žijete v jiném světě.

 2. S dárky se to nemusí přeci přehánět. Pokud nezvládnete dát dětem pouze jeden dárek, zkuste tři. Jeden to co potřebují, jeden co chtějí a jeden co je praktické (škola, zájmy, atp.)

 3. Souhlasím, i když se mi to nedaří praktikovat :-). Dárky dětem, kapra a cukroví prostě – zatím – neumíme odříznout…
  Nicméně, od jisté doby jsou pro mě Vánoce především oslavou narození Ježíše Krista, mého spasitele a spasitele těch, kdo o to stojí. O tom by toto období mělo být, protože, bráno do důsledků, s blízkými můžete být celý rok – o tom Vánoce primárně nejsou.
  Líbí se mi Váš pohled na pomoc druhým, Nocleženky apod. jsou dobrá věc. Přeji krásný adventní čas…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..