Daruji, třídím, vyhazuji

Rozhodli jste se, že začnete minimalizovat a říkáte si, kam se všemi těmi věcmi? Nebo už je máte v krabicích a pytlích a jen přemýšlíte, co s nimi teď rychle udělat?

Sepsal jsem pro vás tento článek s možnostmi, jak právě s těmito věcmi, jež jsou určeny k vyřazení z vašeho života, naložit. Zabalit je jen do pytlů a vyhodit do popelnice je sice nejjednodušší řešení ale zároveň to nejméně smysluplné a nejméně odpovědné.

Seznam možností je dlouhý, ale rozhodně ne vyčerpávající. Jestli sami víte o nějakém dalším řešení, které jsem zde nezmínil, neváhejte se o něj podělit v komentářích, rád o něj článek rozšířím.

Věci můžeš prodat

Nejpřínosnější cestou z finančního hlediska (ne nutně třeba z hlediska přínosu štěstí) je funkční a použitelné věci prodat. Ať už pomocí aplikací jako LetGo, webů jako Sbazar, Aukro nebo různých facebookových skupin. Oblečení můžete online prodat třeba na Vinted. Nebo věci můžete udat také v offline světě na různých bleších trzích či do kamenných bazarů nebo antikvariátů.

Takto můžete věci jednoduše poslat dál, a ještě na tom nějakou korunu trhnout. Je nutné si ale rozmyslet, zda to opravdu stojí za to. Jestli 10 kusů věcí prodávaných jednotlivě online po 10 Kč vám opravdu stojí za ty starosti a čas.

Vyměnit za jiné

Výměna věcí vám může zajistit obměnu vaší knihovny, šatníku či dalších věcí bez toho, aniž byste za ně museli utratit peníze. Můžete vyměňovat věci s přáteli, sousedy, příbuznými. Ať už se jedná o knihy, oblečení, nářadí či dětské hračky. Zpestříte si tak výběr. Je to ideální řešení pro ty, kteří nechtějí nosit stále stejné oblečení a chtějí za oblečení co nejméně utrácet.

Pokud vám to přijde jako omezený okruh, můžete se účastnit tzv. veřejných swapů a na nich například oblečení vyměnit s dalšími. Změníte tak svůj šatník, uděláte si radost a vaše peněženka zůstane nedotčena. Na Facebooku opět najdete různé skupiny jako Swap Prague, Swap Brno a další.

Darovat přátelům nebo lidem v nouzi

Tady se dostáváme do té nejširší kategorie, dání věcí pryč bez nároků na odměnu za ně. Zde je nutné tedy naplnit předpoklad, že věci jsou v dobrém stavu a funkční. Darovat někomu rozbitý mlýnek na kávu moc nemá smysl.

Pokud žijete v Praze, máte možnost darovat věc ve funkčním stavu Knihovně věcí, kde si ji uloží a budou půjčovat dalším zájemcům, kteří mohou tak ušetřit peníze i přírodu. Budou se o ni i pěkně starat, aby ještě nějaký ten čas, všem ke spokojenosti a užitku, sloužila.

Věci můžete vzít a odnést je na různé charitativní účely. Jídlo, které vám přebývá, můžete darovat do veřejných lednic. Oblečení odnést na charitativní místa, či do veřejných skříní. Dětské hračky nabídnout dětskému domovu. Deky darovat do útulků. A podívat se můžete taky například po okolních domovech seniorů, jestli zrovna něco neshánějí. Na spoustě míst také najdete kontejnery na textil, který poté putuje k dalšímu využití.

Věci také samozřejmě můžete darovat svým přátelům. Když víte, že ten psací stroj po babičce, na který se vám práší, shánějí nebo by jim udělal velkou radost, tak není nic lehčího než ho oprášit a darovat.

Pokud se vám ani jedna varianta nezamlouvá nebo se jedná i o větší věci jako piano, skříně, starou ale stále funkční ledničku atp. tak ty můžete poslat dál přes webové stránky Vsezaodvoz.cz, Darujizaodvoz.cz nebo Nevyhazujto.cz.

Ještě je zde jeden způsob, kam můžete věci darovat, a to včetně nádobí, knih, oblečení, sošek a dalších věcí. Jsou to nadační obchody. Takové nadační obchody provozuje např. Nadace Veronica, kde výtěžek míří na ochranu krajiny a životního prostředí (pouze Brno). Nebo obchod Ligy lidských práv – Šuplig, výdělek z něj poté jde na boj za lidská práva. Opět ale funguje jen v Brně. V Praze můžete využít např. Restart shop, Hvězdný bazar, nebo organizaci Sue Ryder starají se o stárnoucí. V Olomouci můžete zamířit do Freeshopu, který tvoří studentský spolek Udržitelný Palacký.

Vdechnout věcem nový život

Máte nápad, jak by se daly přešít staré šaty? Můžete z nich udělat třeba tašku na nákupy. Ze sklenic od okurek udělat květináče a zavěsit je ze stropu či ze starého stolu vyrobit posezení. Tímto způsobem se dá vdechnout nový život věcem, které byste už jinak nepoužili a mohou vám dále sloužit.

Pro přešívání (tzv. upcyclování) najdete na internetu spoustu různých tipů, ale nejlépe vám poslouží vaše kreativita. Pokud si nejstejistí, co s danou věcí udělat, můžete hledat inspiraci na sociální sítí Pinterest, která skýtá nepřeberné množství již provedených kreativních příkladu znovuvyužití všeho možného.

Použití před vyhozením

Pokud už pro roztrhané tričko nenacházíte využití, do charitativních sbírek je nevhodné a nechce se vám ho přešívat, zkuste mu ještě najít poslední využití. Použijte ho třeba na hadr. Do krabice si uložte papíry, které se vám volně válejí po stole či podlaze. Staré sluchátka použijte k přivázání rajčete k tyčce, aby se neválelo po zemi. Zkuste ještě kreativně naposled využít danou věc, než ji vyhodíte. Vyhození do popelnice či kontejneru by měl být vždy až ten poslední krok.

Vyhození

Dostali jste se k poslednímu řešení. Věc neprodáte, nevyměníte, nechcete ji nikomu darovat, nové využití pro ni už nenajdete tak teď už můžete věc prostě a jednoduše vyhodit. I tak přemýšlejte ale nad tím, kam ji vyhodíte. Jsou-li to baterie či elektronika, můžete je odnést do příslušné sběrné nádoby a zajistit tak, že se kovy z nich znovu využijí. O dalším třízení není potřeba mnoho mluvit, Češi jsou na špičce států v třídění odpadů. Věřím, že i ve vaší domácnosti máte koš na papír, plast a sklo. Na bioodpad si můžete pořídit malý kompost a mít tak kvalitní hlínu pro vaše květiny. Recyklovat se dá téměř vše, například i chemikálie z vyvolávání černobílých fotek. Většinou to není příliš náročné danou věc vytřídit. Radši tak zkuste zamířit ke kontejneru s tříděným odpadem, než to jen vyhodit do popelnice a nechat odvézt na skládku.

Nepořiďte si to

Nejlepší radou na závěr je, abyste se do této situace znovu nedostali. Pokud jste nyní v této vyhazovací fázi, snažte se, abyste se do ní v budoucnu dostávali co nejméně. Přemýšlejte, jaké věci si pořizujete, a jestli mají opravdu ve vašem životě využití. Chtějte méně věcí, abyste měli více prostoru pro život.

12 komentářů

 1. V Praze je také možnost darovat věci do dobročinného obchodu “Cesta domů”. Výtěžek jde na domácí hospic pro lidi s rakovinou. Je možné darovat skoro vše(krom nábytku)-boty, šaty, tašky, batohy, sklo, keramiku, hračky, šperky, CD, DVD, vinyl, relativně nové knihy, obrazy a také starožitnosti či cennější věci. Já využívám celkem často jak v případě zbavování se věcí, tak nákupu, např.dárek pro někoho.. mají tam i nové věci, bezvadný je třeba diář na rok..

 2. Ahoj, zkuste web Hearth.net. Je to prostor pro lidi, kteří chtějí sdílet dary či přání. Jednoduše vložíte na nástěnku inzerát s vaším darem, u kterého je krátký popisek. Pokud má někdo o věc zájem, kontaktuje vás do zpráv na webu a vy si s ním domluvíte osobní předání. Zároveň je zde možnost si něco přát, lidé tedy mohou nabídnout dar i vám. Darovat se mohou i tipy, rady, zážitky, dovednosti apod. https://www.hearth.net/cs/

 3. Ahoj, super tipy. Kdo je z okolí, přidejte se do naší skupiny na fb SWAP Kladno. Pořádáme i živé swapy. Zrovna jsem v souvislosti s tím napsala podobný, ale zdaleka ne tak obsáhlý článek a narazila jsem nshodou tady na vás 🙂

  1. Osobní sklady jsou za mě osobně problém. To je byznys, který rapidně roste. V Evropě zatím ne tolik, jako v Americe ale i tak. Jestli má někdo opravdu tolik věcí, že si kvůli nim musí pronajmout sklad, aby je měl kam dát, tak je dle mého opravdu ideální čas se zamyslet nad tím, jestli těch věcí opravdu tolik potřebuje. Velice nedoporučuji, radši doporučuji věci projít a jejich množství omezit. Navíc ukládat si věci s heslem “To se ještě někdy může hodit” je za mě taky špatně a podle mě nejhorší věc, kterou člověk může v přístupu k věcem a při jejich procházení udělat.

 4. U darování v Brně mě ještě napadá nezmíněné projekty ReUse (a s ním související ReNab https://www.sako.cz/pro-brnaky/cz/700/drobne-veci-do-domacnosti/ a RetroUse https://www.retro-use.cz/. A ještě – zejména před Vánocemi – probíhá řada jednorázových charitativních akcí – třeba Krabice od bot https://www.krabiceodbot.cz/ sbírky oděvů či hygienických potřeb, hraček pro děti atd. Já preferuju co nejadresnější využití věcí, proto je moje cesta ke zbavování se věcí zdlouhavá :-). A ještě si neodpustím komentář k tomu, že Češi patří k nejlepším třídičům – to mě svým způsobem moc netěší, protože při pohledu do směsných popelnic vyloženě trpím, co všechno končí ve spalovně – sklo, papír, petky – ty nejsnadněji tříditelné složky komunálního odpadu! Zašla jsem si i na exkurzi přímo do spalovny a vnitřně to zpracovávám doteď. Jinak díky za článek, protože minimalismus se mi líbí pouze ve chvíli, kdy minimalista nese plnou odpovědnost za svůj “odpad”, resp. to, čeho se zbavuje. Bez toho je to jen stylová záležitost.

  1. Také v rámci našeho panelového domu v Praze využíváme coby sousedi tzv. “knihobudku”. Jde o regál, který tam před pár lety zanechal jakýsi člověk a už se pro něj nevrátil.. tak nás napadlo jej využít. A funguje to výborně na bázi výměnného obchodu “vem si/ dej” nejen na knihy, ale také kosmetiku, šaty, hračky, CD, DVD a různý konvolut věcí..

   Nebo lze jednoduše postavit menší věci k popelnici a on už si je někdo vezme.

 5. Házím do placu tip na dobročinný obchůdek v Litoměřicích Bona Fide, výtěžek z prodeje jde na podporu Hospicu Svatého Štěpána 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..