Den, kdy jsem znova začal milovat knihy

Artist: quattrostaloni License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ https://flic.kr/p/aGjVq8
Artist: quattrostaloni
License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
https://flic.kr/p/aGjVq8

 

Knihy.
Jejich vůně,
šustění stránek.
Knihovny…

 

 

 

 

Když mi bylo tak dvanáct let, četl jsem si vždy před spaním. Přečetl jsem tak 2 knihy za měsíc. To bylo předtím, než jsem si knihy začal kupovat sám. Do té doby, jsem měl jen knihy, které jsem dostal na narozeniny( jelikož jsem si je vždy přál, měl jsem je pak přečtené i několikrát), svátek atp.
Ale nejvíce jsem si knihy půjčoval od svého staršího bratra. Bylo v tom určité kouzlo, mít půjčenou knihu.

Potom jsem si knihy začal kupovat. Nejčastěji jsem navštěvoval Levné knihy( měl jsem období, kdy jsem tam chodil každé pondělí a čtvrtek). Občas nějaké to knihkupectví. Kupoval jsem knihy podle líbivého názvu, zajímavého popisu. Knihy se mi začali v policích v knihovně hromadit.
Bylo jich spousta.
Některé jsem jednou přečetl, některé jsem nedočetl a některé jsem dokonce ani neotevřel. Ale měl jsem je….

Poté, jsem se dozvěděl o minimalismu.
První byl šatník, druhá knihovna.

Den, kdy jsem se podíval na svou přeplněnou knihovnu. To byl ten zlomový den.
Díval jsem se na ty knihy, a říkal si, které jsem přečetl a které ne. Polovina mi nic neříkala, a druhá mě rozhodně nelákala. Tak jsem se rozhodl knihy poslat dále. Prvně mezi své přátele, a potom přes službu Všezaodvoz.cz (o této službě někdy později.)

Registroval jsem se do knihovny, jelikož půjčené knihy, navíc s ohraničeným termínem vrácení, měly pro mě větší kouzlo.

Dnes si pořizuji jen knihy, které ve mně něco zanechaly. Které pro mě něco znamenají i po přečtení. Dnes, pro mě knihy znamenají opět daleko více, a opět je miluji. Je to má oblíbená zábava, a taky skvělé vyplnění času při cestování nebo čekání.

Co vy a vaše knihovna? Čtete pravidelně?

3 komentáře

 1. Hezky napsané. Knihy jsou úžasné. Mají své kouzlo, které nezmění ani “jiná doba”. Pamatuji si na jednu zprávu z novin z roku cca 2010, kde bylo napsáno “Lidé čím dál tím míň čtou klasické knihy.” Neznám žádné vysledky oficiálních pruzkumu, jestli tedy vůbec nějaké aktuální jsou, ale vnímám pozici klasickych knih u sebe a ve svém okolí velmi dobře. Lidí mají rádi knihy a ještě dlouho je mít budou 🙂 Dost to i vypovídá o člověku samotném – jestli dokáže být sám se sebou a něco hodnotného se dozvědět. A co čtu? Hlavně psychologické, zaměřené na fresh životní styl a taky content marketing. To mě baví. Máš hezký blog. Jen tak dál. Minimalismus a zjednodušování je podle mě ta správná cesta jak být v životě šťastný.

  1. Děkuji za názor.
   Knihy se staly podstatnou částí mého života od té doby. Jsem rád, že mohu číst o tom, že jsou podstatnou částí života i ostatních lidí.
   Zajímavé žánry.
   Díky, určitě budu pokračovat 🙂
   Podle mě je to cesta k tomu, být spokojený, mířit přímo k uskutečnění svých snů a cílů. Dále také je to odpovědný a udržitelný systém do budoucna.
   Přeji pěkný den a hodně úspěchu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..