Kompulzivní nakupování

Spotřeba není špatně, je vlastně nevyhnutelná. Každý potřebujeme nakupovat potraviny, ale i oblečení či v dnešní době elektroniku. Problém je ovšem kompulzivní nakupování a s ním spojený nadkonzum.

Minimalisté nejsou mniši či asketové žijící v jeskyních. Jsme lidé, kteří žijí běžně, jako všichni ostatní – obsluhujeme v kavárnách, vyrábíme v továrnách nebo řídíme firmy. Spojuje nás ale myšlenka vystačit si s menším počtem věcí, omezit zbytečné nakupování a upřednostnit důležité věci před zbytečnými – více o tom, co to ten minimalismus je.

Nadkonzumu se můžeme vyhnout jednoduše – když budeme přemýšlet u každé nakupované věci. Nenechat se zlákat slevou či výhodnou nabídkou. U každé jednotlivé věci se zeptat sám sebe: „Potřebuji tuhle věc koupit? Nevyřeším to bez ní jinak?“

V mnoha případech se stačí sám sebe ptát a zamyslet se nad alternativním řešením. „Opravdu potřebuji tuhle dózu nebo pořadač? Neuložím ty věci jinak s pomocí něčeho, co už doma mám?“ Pokud ne, tak si také danou věc můžete od někoho půjčit, ať už je to soused či rodina. Není nutné mít doma brusku kvůli jednomu obroušení nějaké věci.

Minimalismus není ale pouze o tom, vyhazovat věci, ale právě o tom snižovat spotřebu.  Nestačí jen mít méně, ale chtít méně. Na co budu chtít každé druhé boty, které uvidím, když doma už několik párů bot mám a bohatě pro mé potřeby stačí. Nemusím se předhánět se sousedy od vedle, kdo bude mít dražší a luxusnější věci, které nevyužije.

Dovolím si zde dva praktické tipy, jak omezit kompulzivní nakupování. První se týká jídla a je zcela jednoduchý – nechoďte jídlo nakupovat hladoví. Způsobí to, že budete z obchodu odcházet se značně větším nákladem, než jste měli v plánu a ve výsledku vám to může v lednici zůstat a vy to budete na konci týdne vyhazovat – což není fajn ani pro vaši peněženku ani pro životní prostředí.

Druhý tip mně osobně velmi pomohl a pomáhá snížit neuvážené a zbrklé nakupování – každý jsme této touze vystaveni. Tímto tipem je takzvaný třicetidenní nákupní list.

K vytvoření tohoto listu a uvedení ho k životu nepotřebujete nic víc než jen kus papír a tužku, popřípadě excelovou tabulku. Tento seznam funguje tak, že každou větší budoucí koupi si do něj na řádek napíšete. Před danou věc uvedete datum, kdy jste si věc na seznam zapsali, a za danou položkou si necháte prostor pro případné poznámky (cena, nápady k dané položce atp.)

Od doby, kterou si zapíšete, vám běží třicetidenní lhůta, během které si danou věc nekoupíte a porovnáváte si varianty možného řešení. Přemýšlíte o tom, zda danou věc opravdu potřebujete, nebo je to jen rozmar. Mnohokrát se vám stane, že třicetidenní lhůta uplyne a vy tu věc vlastně vůbec potřebovat nebudete. Ušetříte tak své peněžence, místo v bytě a nutnost pak řešit co s ní, když ji nebudete využívat.

Možný zápis v tomto listu může být následující:

25.9. 2017          Laptop                  stříbrný, 16 GB RAM

Tak co? Dáte šanci třicetidennímu nákupnímu listu? Máte nějaký další tip, jak omezit kompulzivní nakupování? Podělte se o něj do komentářů.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..