Minimalismus a EU. Cože?!

Politika do minimalismu nepatří. Ale… Každé tvrzení má svoje ale. Za mě osobně nepatří do minimalismu politika stranická, politika pravicová, levicová, středová, růžová, modrá, oranžová nebo zelená. Je tu stále to ale, a to platí pro instituce a nadstranická politická uskupení. Jednímz nich je právě Evropská unie. Rád bych přiblížil svou motivaci o ni psát a také nabídl informace, proč podle mě je Evropská unie pro minimalistický životní styl podstatná.

Evropská unie může za nadkonzum ale také za mír

Má své zápory ale také klady. Od doby vzniku Evropského společenství nezažil evropský kontinent válku. Po dvou světových válkách proběhlých v minulém století s miliony obětí je to velmi ceněná vlastnost Evropské unie. Státy se ve velmi krátké době po konci druhé světové války semkly a rozhodly se provázat své ekonomiky i politiky natolik, aby nebyl možný jakýkoliv válečný konflikt, což se ukázalo jako velmi dobrý krok. Toto provázání vedlo k větší ekonomické prosperitě a větší ekonomické i politické síle ve světovém kontextu. Což bezpochyby vedlo ke zvedání životní úrovně a s tím spojeného většího konzumu ale také nadkonzumu. Česká republika od roku 2004, kdy vstoupila do Evropské unie podle Ministerstva průmyslu a obchodu neustále roste ve své paritě kupní síly a dosáhla na 15. místo z 28 zemí EU.  Zjednodušeně to znamená, že doháníme západní státy v jejich bohatství, které u nás bylo zákonitě sníženo dvěma po sobě následujícími totalitami. A když se podíváme na západní země, tak právě v nich nacházíme ty nejčastější příklady nadkonzumu a nadspotřeby.

Když si srovnáme nabídku minulého režimu v obchodech a nabídku dnešních obchodů ale i počet supermarketů a hypermarketů, počet e-shopů v ČR atp. tak zjistíme, že naše úroveň se neskutečně posunula nahoru. Stejně tak náš nadkonzum, který by bez vstupu do Evropské unie s velkou pravděpodobností nebyl tak výrazný. Zábavné srovnání současného a dnešního stavu můžeme najít například v písničce Xindla X. Vidíme tak, že Evropská unie může být výraznou příčinou zvyšování životní úrovně. Ale kdo z nás by nechtěl žít lépe, že ano….

Evropská unie ale kráčí i do budoucnosti

Evropská unie nám přinesla mír, vyšší životní úroveň, bezpečnější život a spoustu dalších věcí. Nicméně to sebou přineslo i řadu nezamýšlených negativních důsledků. Nyní je ale čas se podívat na to, co Evropská unie znamená pro naši budoucnost a jak může ovlivňovat i minimalistický životní styl.

Hlavní roli v tom hraje nově připravovaná Evropská zelená dohoda, kterou tento týden představila předsedkyně Evropské komise v Evropském parlamentu i na Evropské radě. Tato dohoda má za cíl učinit do roku 2050 z Evropy uhlíkově neutrální kontinent. A co to má teda společného s minimalismem?

Tato dohoda se zaměřuje na změnu modelu ekonomiky, kdy se podle Ursuly Von Der Leyen, předsedkyně Evropské komise, musí ekonomika usmířit s přírodou. Prim bude hrát cirkulární ekonomika, obnovitelné zdroje, zavírání skládek ale také například ekodesign produktů, který bude dbát na to, aby se předcházelo vzniku odpadů, byly opravitelné a recyklovatelné. Skrze tyto nástroje tak můžeme očekávat kvalitnější, trvanlivější produkty. Mluví se například i o označování výrobků podle společného standardu na etiketách a jejich klasifikování, zda byly udržitelně vyrobeny a jak moc jsou cirkulární. Bude se jednat i o velké investice, které jsou až těžko představitelné ve svých částkách. Během následujících 10 let bude investováno z úrovně Evropské unie do snižování emisí skleníkových plynů zhruba bilion euro. Některé investiční pobídky zaniknou, jako například pro výrobu plastů, některé se přesměrují.

Součástí chystané dohody, kde konkrétní kroky budou představeny v létě příštího roku, bude nejspíše také uhlíkové clo. Clo bude zaměřené na produkty, které budou dováženy ze zemí mimo EU a bude zohledňovat právě rozdílný přístup k emisím při výrobě. Tento nástroj zajistí, aby evropské produkty nebyly poškozeny nízkými cenami špinavé a neetické výroby z které pocházejí například produkty z Číny. Zároveň to bude jeden ze sady nástrojů pro jednání a ukazování nutnosti aktivity v tématu snižování emisí skleníkových plynů všem ostatním světovým aktérům.

Cirkulární ekonomika je nástrojem, který má v Evropské unii velkou budoucnost a bude hrát klíčovou roli v dalších snahách EU snižovat emise. Zdroj: Evropský parlament

Proč o tom mluvím?

Když vynechám z tématu svůj politický názor, tak mluvím o Evropské unii z jednoho důvodu. Na začátku prosince 2019 jsem byl pozván Kanceláří Evropského parlamentu do Bruselu spolu s dalšími 14 influencery na 3 dny. Mezi tyto influencery patřili lidé, kteří se věnují tématům spojeným s životním prostředím, jako je Soňa Jonášová nebo Lucie Smolková, ale také influenceři jako je Patrik Kořenář nebo Martin Rota, jež se věnují popularizaci vědy a boji proti fake news. Účastnili se i další influenceři zaměřující se například na popularizaci chemie – Blanka Pilátová – nebo na vyvracení mýtů v oblasti potravin – Karolína Fourová – a řada dalších…

Program jsme měli od rána do večera plný a dovolil nám se podívat do toho, jak funguje rozhodování i jednání v Evropském parlamentu. Čemu se parlament věnuje ale čemu se věnují i jednotlivý europoslanci z České republiky. Kromě setkání s europoslanci, kteří se věnují životnímu prostředí jsme se zúčastnili například přednášky na téma boje EU proti dezinformacím, které pocházejí od cizích mocností. Zjistili jsme také, jaký vliv má trvalé zastoupení České republiky při Evropské unii, co je v popisu jejich práce a jak prosazují zájmy Česka v Evropské unii.

Tento výjezd byl velmi zajímavý v tom, že nám ukázal, že se nejedná o nějakou odtrženou strukturu, že se nejedná o nějaké velké spiknutí či snad nějakou diktaturu, jak se někteří v České republice snaží zcela absurdně popisovat. Ukázalo se, že spoustu věcí, které se u nás vydávají za „diktát z Bruselu“ můžeme velmi efektivně ovlivnit, máme k tomu příležitosti, nástroje, jen naši národní politici na to zkrátka „kašlou“ a jednání se kvůli například jazykovým nekompetencím neúčastní a nebo je pro ně jednodušší zkrátka říci: „Za to může Brusel.“ A to i přesto, že je Česká republika považována za aktuálně vlivnější, co se týká europoslanců než například Německo, podle serveru VoteWatch. Svou příležitost tak často nevyužíváme a akorát si tu ublíženě stěžujeme.

Budoucnost je Evropa!
Tento obrázek dokonale vystihuje celkový můj dojem a zážitek z třídenní návštěvy Evropského parlamentu.

Závěrem

Jsem moc rád, že jsem byl do Evropského parlamentu pozván. Bylo zajímavé vidět fungování této instituce, slyšet, jaké má ČR možnosti a jaká je realita oproti značnému euroskepticismu v ČR. Myslím si, že i když má Evropská unie jisté nedokonalosti a prochází si jistými turbulencemi (např. Brexit), tak i přesto je to projekt, ke kterému bychom se aktivně měli hlásit, aktivně v něm participovat a podporovat jeho existenci, neboť jeho vliv na naše životy je často až nepředstavitelný a v mnohých případech pozitivní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..