Minimalismus na akademické půdě

Bakalářská práce o minimalismu

Je to týden, co jsem dokončil bakalářské studium na Fakultě sociálních studií v oboru Sociologie. Jak jsem avizoval na Facebooku i Instagramu Minimalisticky.cz tak má ambice byla práci s vámi sdílet, protože se týká minimalismu. Tak nyní ji můžu naplnit. 

Odborných prací na minimalismus je po světě opravdu poskrovnu. Řekl bych, že je všechny ve své bakalářce mám zahrnuté a pokud ne, tak aspoň ty podstatné, které akademický názor na tohle téma formují. 

V bakalářské práci se zaměřuji v první části na to, proč jsem si zvolil minimalismus jako téma, o kterém píši a jaké výzvy či skryté věci v sobě obsahuje. 

Poté se koukám sociologickou perspektivou na konzumní společnost, domov a minimalismus, které se snažím propojit.

V druhé části práce se potom věnuji blogům 2 mých kolegyň a jednoho kolegy, kteří o minimalismu v ČR píší. Snažím se koukat na to, jak téma (diskurz) v ČR utváří a co je pro tento diskurz charakteristické. Ale nejen pro minimalismus samotný ale také pro domov, kde se minimalismus objevuje nejčastěji a s kterým ho má většina z nás neodmyslitelně spjatý.

Pohled je kritický, neboť se snažím hledat a definovat to, co na první pohled není zřejmé. Nicméně to nijak nestavím jako osobní kritiku jejich práce, to do akademické práce nepatří. Kritický pohled a negativa či stinné stránky minimalismu rozhodně neignoruji a nepopírám a dlouhodobě jsem si jejich existence vědom a reflektuji je i ve svých přednáškách.

Práci jsem ve výsledku obhájil na A (tedy nejlepší možnou známku) a vedla k získání mého bakalářského titulu. Rád se tedy s vámi o ní podělím.

Radši se na ni odkáži do systému Masarykovy univerzity, kde si můžete přečíst i posudky mé vedoucí a oponentky. Bakalářskou práci najdete po prokliknutí tohoto textu.

2 komentáře

  1. Díky, těším se na zajímavé počtení.

    Snažím se už nějakou dobu zmenšit množství “nezbytných věcí”… Ne “proto, že minimalismus…”, ale proto, že si uvědomuji, že každá další věc navíc, která nepřináší žádný užitek, je zbytečná zátěž mého života. A zbavit se balastní zátěže je fajn 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..