Minimalistické Vánoce

Nedávno začal advent, čas předvánoční, který v silně nevěřícím Česku znamená charitativní koncerty v České televizi, vánoční trhy na náměstí velkých měst, rozsvícené stromy ale hlavně nakupování dárků. Co bychom si bez nich jen počali!

Obchody zvýšily počty prodavaček a asistentů v obchodech, sklady stále přijímají nové spousty pracovníku na předvánoční čas a všude se ozývají rolničky a zní vánoční hudba. Brzy se objeví všude i kapři, oblíbená tož vánoční pochoutka národa našeho, bez nich to nejsou ty pravé Vánoce.

Jenom konzum? Nemusí být

Častěji a častěji se mluví o tom, že Vánoce se stávají jen konzumem – průměrný Američan v roce 2016 jen za dárky utratil 752 dolarů, připočtěme k tomu ještě stromek, ozdoby na stromek, energii za osvětlení stromku, cukroví – a na tisíc dolarů na Američana se dostaneme. Uznávám, že není možné v tomto úplně srovnávat Českou republiku s Amerikou, nicméně síla konzumu je ve vánočních svátcích i u nás velmi znát. A to je důvod, proč osobně již třetím rokem Vánoce neslavím.

Zkouším se již delší dobou zamýšlet nad Vánocemi trochu jinak, tak aby tento čas pro mě měl přínos. A rád bych se s vámi o tyto mé minimalistické “Vánoce” oproštěné od dárku podělil. Víte, co je na tom fajn? Že se ničeho z vašich Vánoc vzdávat nemusíte (ale pokud zvládnete udělat Vánoce bez dárků, bude to zajisté velmi dobře). Stačí se zamyslet a třeba nějakou z následujících věcí do života aplikovat.

Nejlepší dárek

Už v článku před 2 lety jsem zmiňoval, z mého pohledu, nejlepší dárek, kterým můžete kohokoliv ve svém okolí obdarovat. Jednak je velmi originální, také je to nejcennější, co můžete někomu dát a za třetí si to můžete maximálně užít vy i vámi obdarovaný člověk. Darujte svůj čas.

Tento dárek může mít různé formy, jak při obdarovávání (můžete vytvořit poukázku, nahrát video vzkaz nebo to předat nějakou jakoukoliv formou, která vás napadne), tak při vykonávání. Obsah bude vždy ale stejný – darujete sami sebe, své schopnosti a svůj čas, kterého máme všichni jen omezeně a nemůžeme ho už nikdy znovu získat, na rozdíl od peněz.

Co si pod tímto dárkem představit? Můžete kamarádovi pohlídat jeho děti a seznámit se tak s nimi. Můžete pomoci své sestře se stěhováním, bratrovi s přípravou jedinečného výročí pro svou partnerku nebo vaše prarodiče naučit fotit tím novým telefonem, který dostanou pod stromeček. Můžete vzít své rodiče na víkend do lázní nebo vyrazit s tchánem na ryby. Uděláte tak radost sobě i obdarovaným a budete se moct věnovat sobě navzájem.

Udělejte Vánoce lepší i ostatním

Ne všichni mohou slavit Vánoce doma s rodinou. Někteří nemají domovy, jiní nemají rodiny a existují i lidé, kteří nemají domovy ani rodiny. My jim ale můžeme pomoci a udělat jim vánoční svátky lepšími. Chtěli jste letos udělat doma bohatého Ježíška, když se zvyšují platy a ekonomika roste? Zkuste se zamyslet, jestli nemůžete část toho, co jste už nakoupili dát lidem, kteří nejsou tak šťastní jako vy. Pomoci jim udělat pěkné Vánoce. Můžete využít do 8. prosince například možnost zapojit se do akce Krabice od bot. Nebo můžete 10. prosince dorazit v Praze do Veletržního paláce a napéct cukroví pro ty, kteří za něj budou velmi vděční.

Způsobů, jak ale udělat vánoční čas lepší někomu dalšímu, který se nemá tak dobře je spousta – kupte si Nový prostor ve městech na ulici od prodavačů bez domova. Příspějte na sbírku Charity, jež do ulic před Vánoci vyráží se zvonečky. Můžete také obdarovat útulek, který je poblíž váš, aby se i zvířátka na vánoční svátky měla dobře, nebo pravidelným klikáním můžete pomoci, aby měla dostatek jídla i přes rok.  Můžete najít spousty a spousty dalších způsobů, jak někomu o Vánocích pomoci, tak neváhejte a udělejte něco pro své okolí, ať se má zase o něco lépe. (Klidně se o další způsoby, jak vy někomu zlepšujete předvánoční či vánoční období podělte do komentářů).

Připravte se na další rok

Vánoční čas nemusí znamenat jen sezení doma u televize a pojídání cukroví, rozbalování hromad dárků či půlnoční mši. Máte také prostor na to, abyste se připravili na další rok, který už klepe na dveře. A je lepší začít hned než to nechávat až na prvního ledna.

Můžete si udělat shrnutí uplynulého roku – co se vám podařilo, co se nepovedlo, co dělat stejně a co zlepšit. Můžete se kompletně ohlédnout jaký je váš život, co vám v něm chybí a co naopak přebývá (vemte to i kolem šatníku). Připravte si seznam toho, co byste chttěli příští rok udělat anebo už na něčem začněte pracovat – proč odkládat předsevzetí až na nový rok, když už na nich několik dní můžete pracovat?

Odpočívejte a meditujte

Pokud slavíte Vánoce klasickým způsobem s hromadou materiálních dárků a ještě na poslední chvíli nějaké honíte, tak mohou být taky velmi stresující a náročné. Zkuste si odpočinout (dříve než ráno po 24. prosinci). Dopřejte si pohodu, něco dobrého, vyrazte s přáteli a rodinou ven, na koncert, do kavárny nebo si zabruslit. Nemusíte se stresovat, a když se zbavíte dávání hromady materiálních dárků a nepotřebností, ušetříte si jednak spoustu peněz ale také spoustu starostí a shonu. Udělejte si závěr roku jen pro vás a vaše blízké.

Meditujte – kdy jindy začít s meditováním než o Vánocích? Je na to čas, prostor, atmosféra tomu napomáhá. A proč meditovat? Jak říká Dan Harris ve filmu od The Minimalists – udělalo ho to o 10 % šťastnějšího. Meditace není nic složitého a nemá žádný náboženský či esoterický podtext. Pomůže vám urovnat si myšlenky, uklidnit se a stát se šťastnějšími. Můžete si najít lektora, ale také si na to můžete přijít sami – sednout si někam do klidu, zavřít si oči a soustředit se jen na svůj dech – na hluboký výdech a nádech.

Přemýšlejte nad příštími Vánocemi

Přemýšlet na rok dopředu? Pro některé to může být nepředstavitelné!

Ale i kdybyste nic z výše uvedených věcí na letošní vánoční čas neaplikovali, tak si letos všímejte, jaké Vánoce máte, jak je trávíte a co se vám na nich líbí. Zkuste přemýšlet, jestli ty dárky, které nakupujete vy, vaši přátele a rodina jsou opravdu to, co pro vás dělá Vánoce tak kouzelnými. Zkuste se zamyslet, jestli příští rok to nepůjde bez dárků a třeba přijdete na to, že tím více získáte, než ztratíte.

Pochlubte se také, jak Vánoce slavíte vy, případně, jak jste je letos slavili a zda jste nějakou z výše uvedených věcí do svého života zkusili zavést. Fungovala nebo ne?