Minimalistický šatník

Je pondělní záříjové ráno. Vypravujete se do práce a zrovna stojíte před šatní skříní…

„Vezmu si modrou košili a šedé kalhoty? A jaké sako k tomu? Jaký pásek a boty? Nevezmu si radši tričko a rifle? Ale jakou barvu?“ 

Takhle vypadá začátek vaší rozhodovací paralýzy, kterou si sami dobrovolně navozujete. Situace, ve které máte příliš možností, ale nejste schopni se v rychlosti rozhodnout, která varianta je ta nejlepší. Stojí vás to mentální kapacitu, které máte každý den jen omezené množství, a jež vám pak chybí u podstatných rozhodnutí během dne. 

Věřím, že pro mnohé z vás tato nastíněná situace není neznámou. Má ale řešení, které lze nalézt právě v minimalismu. Toto řešení vám nesebere nic z vaší elegance a spokojenosti, ale vyřeší vaše stále se vracející dilema: „Co si dnes vezmu na sebe?“ 

Dlužno podotknout, že by bylo chybou vnímat oblečení v dnešní době pouze jako něco, co nás má udržet v teple a pomoct zakrýt naše intimní partie. V dnešní době – ať chceme či nechceme – hraje oblékání daleko důležitější roli. Významně ovlivňuje i naše společenské postavení či příjem a způsob, jak s námi jednají ostatní lidé. 

Vrhnout se do sestavení minimalistického šatníku neznamená, že byste měli začít chodit v jutovém pytli anebo vlastnit jen kousky oblečení, které vypadaly dobře tak před třiceti lety. Stejně tak to neznamená, že váš šatník budete každý týden doplňovat novými kousky. Je to právěo tom najít dokonalý balanc s malým počtem nadčasových šik věcí, které se k vám hodí, a jež budete milovat. Mít méně oblečení neznamená vypadat špatně. Chci ukázat, že to může být právě naopak.

Nesedejte na lep módním vlnám

V jednu dobu frčí havajské vzory, v jednu široké kalhoty, v jinou zase upnuté věci… Pokud si chcete založit minimalistický šatník, tak se vyhněte módním trendům a zvolte věci, které přetrvávají, a čas jim na stylovosti jen dodává.

Příkladem toho mohou být klasické věci z obchodu Gentleman Store, se kterým jsem se rozhodl navázat spolupráci pro napsání tohoto článku. Nakupuji u nich už pár let a jsem s jejich produkcí velice spokojen. Oblečení, které je vyráběno odpovědně v ČR nebo v Evropě, a při kterém není nikdo vystaven nelidským podmínkám, se snoubí s kvalitou a nadčasovým elegantním designem. 

Když například zvolíte navy tričko a k tomu své oblíbené kraťasy, tak neuděláte během léta ostudu skoro nikde. Na podzim můžete tričko sladit s vašimi kalhotami anebo ho nahradit třeba bílou košilí, která se hodí i pro formálnější příležitosti.

Bílá košile a navy tričko z nabídky Gentleman Store

Capsule wardrobe aneb esenciální šatník

Výhoda, kterou skýtá klasická a nadčasová móda, spočívá v tom, že když si kousky dobře nakoupíte, s čímž vám v Gentleman Store dozajista rádi poradí, tak je celkem lehce můžete kombinovat a v závěru jich nebudete potřebovat tolik.

Právě to je ve zkratce princip esenciálního šatníku. Méně kvalitních kousků, které déle vydrží, a dají se skvěle se vším ostatním ve vašem šatníku kombinovat. Cena se může zdát trochu vyšší, ale když si uvědomíte, že není tak úplně vypovídající, tak se to může změnit. Reálnou cenu si totiž definujete sami. Zní to tak, že jsem se pomátl? 

Nepomátl. Stačí si spočítat, kolik vásstojí věc za jedno nošení (cost per wear) a zjistíte, že i boty za 3500 Kč vásmohou vyjít ve výsledku levněji než ty za 600 Kč. Navíc u bot značky John &Paul, které jsou kompletně vyrobeny v Evropě, najdete i kvalitu a velkou odolnost díky tzv. Blake prošívané konstrukci, takže vám vydrží ještě o něco déle než ty ostatní (lepené) za stejnou cenu. O ceně za jedno nošení jsem už psal v jednom z předchozích článků. No a cena za nošení může ještě klesnout ,když se o oblečení a obuv budete dobře starat.

Elegantní oxfordky značky John&Paul

Celou dobu teď mluvím o pánské módě, protože jak jsem už psal, článek vzniká ve spolupráci s obchodem zaměřeným právě na ni, ale principy tohoto přístupu jsou přenositelné na šatník kohokoliv z nás.

Na tři měsíce stačí 33 věcí

Oblečení (trika, kalhoty, kabáty, svetry atp.), doplňky, šperky, boty. To všechno se počítá v rámci tzv. projektu 333 do věcí, kterých budete mít po následující 3 měsíce jen 33 kusů.

Jak to tak bývá, existuje ovšem pár výjimek z toho, co se do 33 kusů nepočítá. Jde například o svatební a zásnubní prsten, spodní prádlo nebo oblečení na spaní. Pokud chodíte cvičit, tak také oblečení na cvičení (ale jen pokud v něm opravdu cvičíte) a oblečení na takové to povalování doma – ale to bych klidně do těch 33 kusů také zahrnul…

S tímto projektem přišla Courtney Carver poté, co si sama na sobě otestovala, že v pracovní pozici, kde se denně setkává se spoustou lidí (a to i opakovaně), si nikdo nevšiml toho, že nosí jen 33 kousků oblečení. 

Je to skvělý způsob, na kterém si nacvičíte to, jak se věci dají jednoduše kombinovat, jak málo jich potřebujete a které máte opravdu rádi. Takže nemusíte teď vyházet celý šatník naráz a vše nové nakoupit, ale můžete si vytipovat svých 33 nejoblíbenějších kousků, zkusit to na 3 měsíce, učit se kombinovat a šatník během té doby ladit. 

Uvidíte, jak se uleví vám, vaší skříni a samozřejmě i vaší peněžence, když vám na léto bude stačit 33 kusů oblečení namísto toho, aby to byl jen počet vašich triček v šatníku.

Jak to mám já

Teď jsem vám popsal, jak se dá přistupovat minimalisticky k oblečení. Docílit možnosti kombinovat vše se vším. O to se snažím ve svém šatníku i já. Dvoje kalhoty, dvoje kraťasy, které se dají zkombinovat se všemi tričky a košilemi (právě z Gentleman Storu), které vlastním. Jistou dobu jsem koketoval s myšlenkou osobní uniformy, ke které směřuji v nějaké volnější formě, neboť nenakupuji stejné kousky, ale držím se základních barev ve svém šatníku: černé (a odstínů šedé), bíle a modré.

Zkusili jste už projekt 333, nebo jste se vrhli na nějaký jiný způsob minimalizování šatníku? Podělte se do komentářů, třeba mě překvapíte a inspirujete k nějakým novým pokusům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..