Třicetidenní seznam nákupů

Nákupy z impulsu – jdete po obchodním centru, vidíte někde slevu a říkáte si, proč si to za tu cenu nevzít?
Rychlé nákupy – uvědomíte si, že něco potřebujete a jdete hned k počítači a objednáte to?
Nákupy z závisti – sousedovo dítě má lepší telefon, než to vaše, tak jdete a koupíte mu ho? Nebo podlehnete tlaku vašeho dítěte, a pořídíte mu ho, aby se před sousedem nemusel stydět?

Stalo se vám někdy, že byste zažili některý z těchto typů nakupování a pak litovali toho, že jste to koupili? Nebo jste tak nakoupili a pak vám daná věc, popřípadě starší věc za kterou jste to vyměnili, ležela jen tak doma a prášilo se na ní? Tak si zkuste přečíst tento článek a zamezit těmto nákupním mániím do budoucna.

Pro nakupování používám jednu praktickou pomůcku, kterou pro sebe pracovně nazývám 30D Buy list. Jinak bych ho nazval třicetidenním seznamem nákupů. Tento seznam má několik důležitých náležitostí, které vám bych rád představil a doporučil vám jeho používání.

První důležitou věcí je číslo třicet. Je to počet dní, po které necháte věc napsanou v seznamu. Napíšete si do seznamu datum, kdy jste se rozhodli to koupit. Od toho dne vám běží třicetidenní lhůta, kdy ovšem ten předmět můžete koupit až po jejím uplynutí. Tato třicetidenní lhůta slouží k několika věcem.

  • Abyste předešli zbrklým nákupům bez rozvahy – je to taková prevence před tím, abyste nenakupovali impulsivně, ale měli dostatek času se zamyslet nad tím, jestli danou věc opravdu potřebujete. Měli byste si položit otázku: “Co mi přinese tato věc do mého života?” nebo “Potřebuji opravdu tuto věc?”
  • Další věc je, abyste si rozmysleli, jestli opravdu potřebujete tento daný kus. Zkuste se podívat po variantách během těchto třiceti dnů, které můžete k dané věci najít, které vám budou třeba vyhovovat lépe, bude odpovědnější vůči přírodě a lidem nebo bude levnější.
  • Poslední věci, proč třicet dnů je to, abyste si během těchto třiceti dnů zkoušeli všímat, kolikrát tuto věc budete potřebovat a jestli ji nezvládnete nějak nahradit bez toho, aniž byste do ní museli investovat.

Další důležitou náležitostí je, co do seznamu zaznamenávat. Je zbytečné psát si do tohoto seznamu věci denní spotřeby jako jídlo, toaletní potřeby atp. Tento seznam by měl sloužit k hlídání si věcí, které nakupujete zbytečně, což je u většiny lidí oblečení a elektronika. Zahrnovat by měl bezpochyby také větší položky. Určete si spodní hranici, od které budete zaznamenávat do tohoto seznamu, třeba podle vašeho rozpočtu. Dejme tomu hranici třeba 500 Kč pro většinu položek a 200 Kč pro oblečení.

Ještě jedna důležitá věc je to, abyste si hlídali plnění tohoto seznamu, jakmile se odhodláte ho používat. Neznamená to, že musíte po 30 dnech hned jít a tu věc koupit. Znamená to, že i po těch 30 dnech má pro vás ta věc smysl a můžete si jí koupit a víte, že ji využijete a bude pro vás mít opodstatnění. Já třeba po uplynutí 30 dnů u některých věcí zjistím, že už tu věc vlastně nepotřebuji a mohu žít i bez ní.

Proč bych vám doporučil tento seznam?

Hned z několika důvodů. Prvním je to, že impulsivně nakupujeme pro uspokojení krátkodobého naplnění radosti a pocitu štěstí. Určitě se cítíte dobře, když si koupíte nové tričko. Ale jak dlouho vám to vydrží? Co cítíte když si berete tričko na sebe po třetí, po čtvrté? Stále cítíte ten stejný pocit jako když jste si ho kupovali a nebo ho už berete jako běžnou věc ve svém životě?
Věc, kterou pak bereme jako samozřejmost pověsíme třeba na věšák a další týden si koupíme další, zase pro krátkodobé uspokojení. Pak se ve skříni hromadí spousta nepoužívaného oblečení, které jen zabírá místo. Díky tomuto seznamu, budete moc kontrolovat, které věci opravdu potřebujete a oddělit je od těch, které jen chcete, ale ve vašem životě nemají žádnou dlouhodobou hodnotu.

Druhým důvodem je to, že snížíte svou spotřebu. Když se zamyslíte nad každým nákupem, jestli ho potřebujete nebo ne, určitě přijdete na to, že kupujete některé věci zbytečně. Díky tomu, že snížíte svou spotřebu, snížíte svůj dopad na planetu. Snížíte také věci, které vás budou rozptylovat a počet věcí, o které se budete muset starat.

Jako bonus, vám to pomůže hlídat i vaše výdaje.

Jak může takový seznam vypadat?

Následovně : Vyplněný 30D

V první kolonce je datum, v druhé specifikace konkrétní věci, v třetí barevné označení stavu věci. Žlutá znamená v tomto podání Koupeno. Zelená barva značí, že už je 30 dní po zadání. Červená, že ještě neuplynulo 30 dní od zapsání této věci, tudíž bych si ji neměl kupovat. V poznámkách je možné například danou věc specifikovat, doplnit si tam různé popisy, porovnání atd.
Můžete použít ještě další barvu, třeba na zvýraznění toho, když si pořídíte zapsanou věc před uplynutím 30 dní.

Chtěl bych vám poskytnout jednoduchou verzi tohoto seznamu ke stažení. Najdete ho v sekci Ke stažení.
Můžete si ho stáhnout jak v PDF podobě a vytisknout si ho a vyplňovat v papírové podobě, což já osobně preferuji, protože pak ho lze nosit sebou a člověk si nemusí pamatovat co na něm má napsané, nebo ho hledat na mobilu. Možnost je také stáhnout ho ve formě Docx a vést si ho v elektronické podobě. Je to jen doporučená forma, je zcela na vás, jak si váš seznam provedete.

Pokud si nějaký vytvoříte sami, budu rád, když se o něj podělíte, ať už zde v komentářích nebo v komentářích/příspěvcích na Facebooku. Když zašlete svou verzi, může sloužit k inspiraci ostatním a rád ji na Facebookovém profilu Minimalisticky uveřejním.

Přeji vám, ať se váš 30D seznam plní a daří se vám nakupovat odpovědně a vědomě věci, které opravdu potřebujete a přinesou vám do vašeho života hodnotu.

1 komentář

  1. Podle mne je takový seznam nesmysl. Když něco potřebuji, např. přestane fungovat tiskárna. Tak předem vím co chci a v řádu hodin ji mám. Jinak bych se neuživil.

    Když si ovšem zamanu, že chci plnicí pero, které skutečně nepotřebuji, tak trvá půl roku až rok než nastuduji všechny recenze, posoudím renomé firem atd. a vyberu patřičný kousek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..