Jak na krabici s nostalgickými předměty?

Nostalgické předměty

Deník se vzpomínkami ze základní školy, alba s fotkami celé vaší rodiny, vaše první kolečkové brusle. Může to být i spousta jiných věcí. Podstatné ale je, že jejich praktická hodnota je už nulová, ale za to jejich sentimentální hodnota je velká. Proto je stále máte. Musíte je ale mít? Musí vám zabírat místo a jednou za čas je musíte očistit od prachu?

Každý z nás měl, nebo má, vzpomínkové předměty, které když uvidí, nebo je vezme do ruky, tak se mu vybaví staré vzpomínky, které budou nejspíše šťastné. Tak proč si je nenechat? Je příjemné mít takové předměty. Necháváme si je, protože jinak nám dané historky či lidé nepřijdou ani na mysl. Slouží k tomu, aby nám neustále připomínaly příběhy z našeho života. Platí zde totiž lidové moudro: „Sejde z očí, sejde z mysli.“ A nikdo z nás nechce přijít o příjemné vzpomínky.

Tyto předměty ale nemusí být nutně ve fyzické podobě v našem okolí jen jako lapače prachu nebo nevyužité předměty. Můžete si uchovat vzpomínky na pěkné okamžiky a příběhy z našeho života i jinými způsoby. Podělím se s vámi o několik řešení, jak na to můžete jít.

Použijte je znovu

Co je jednoduššího, než použít předměty znovu a doplnit příběhy, které se s nimi pojí, o další, zajímavé? Vezměte si náhrdelník po babičce, do vázy po tetě sežeňte pěknou květinu, do sady talířů po vašich předcích uvařte lahodný oběd pro celou rodinu a do památečních sklenic rozlijte něco dobrého k pití. Nenechte ty předměty jen tak ležet, ale zapojte je do vašeho života. Dejte jim šanci znovu žít a žijte s nimi.

Digitalizujte je

Všechno můžete dostat do digitální podoby. Obzvláště v době chytrých mobilů s kvalitními fotoaparáty. Nafoťte si předměty, které vám jen tak zahálí v krabici a mají pro vás nostalgickou hodnotu. Potom je můžete dát někomu, pro koho budou mít i hodnotu praktickou, a vy si je i přesto jako připomínku krásných chvil uchováte. Můžete si potom pořídit třeba digitální rámeček a v něm všechny tyto fotky promítat. Nebo si jednou za čas otevřít složku na počítači či cloudu a vše si projít a znovu prožít – a nezabere vám to žádný prostor.

Jestli máte rodinná alba – naskenujte je, stejně tak papírové dokumenty. Vše dostanete do digitální podoby a pak je můžete jednoduše sdílet i s ostatními příbuznými či přáteli, pro které mají taky hodnotu i když jsou třeba na druhé straně světa.

Dejte je blízkým

Víte, že byste se nedokázali zbavit nějaké zděděné věci, která má pro vás hodnotu? Dejte ji někomu blízkému, u koho trávíte čas. On ji může využít anebo ji prostě jen nějaký čas může mít vystavenou a uchovávat vám ji na očích. Po čase tato věc může zmizet a vy si toho ani nevšimnete a nebude vás to trápit – přátele a rodina vám v tomto poslouží jako takové dočasné útočiště pro danou věc a časem ji třeba pošlou dále nebo vyřadí a vás to nebude tak emočně trápit.

Přetvořte je

Všechny předměty, o kterých zde píši, slouží jen jako spouštěče, připomínky příběhů z vašeho života. Pracujte s nimi a přetvořte je. Nemusíte mít plnou krabici věcí, které už nikdy nevyužijete ale můžete mít místo toho jednu vaši zeď vyzdobenou fascinujícími motivy z těchto příběhů, které vám to vždy připomenou a otevřou diskuzi na vaší párty, kterou budete pořádat.

Můžete si nechat udělat tetování, které vám příběh vždy připomene. Můžete si vytvořit motiv do vašeho diáře, tapetu na telefon, potisk na tričko…. Pracujte s příběhy, které vám věci připomínají, uchopte je a přetvořte do podoby, kdy vám tyto připomínky nebudou zabírat další místo a zároveň váš potěší jak vnitřně, tak i esteticky. Spousta lidí se vás pak na ně může zeptat, a je rozhodně lepší mluvit o svém prožitém životě než schraňovat krabici věcí, o kterých ani nikdo neví.

Největší nepřítel!

„To by se mohlo ještě někdy hodit. Toho se nezbavím.“ Aneb cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Jakmile si takto začnete omlouvat vyřazované věci, bude se to rozšiřovat, a nakonec toho stejně moc nevytřídíte. Jakmile si tohle řekněte, dejte si pauzu, běžte udělat něco do práce, vezměte dceru či syna na procházku, běžte si zacvičit…. Prostě nepokračujte v probírání a třízení věcí. Vraťte se k tomu později. A jestli si to řeknete i potom, tak tu myšlenku zapuďte. Tahle myšlenka vám totiž zanechá skříně plné věcí, které vám ve skutečnosti nic nepřinesou. Naopak…

Jedním z mnoha, ale nejtězší

Památeční předměty jsou jen jedny z mnoha dalších věcí, které na své cestě za minimalističtějším životem potkáte. Oproti ostatním věcem, jsou ale nejtěžší na úklid, a proto si zasloužily vlastní článek. O tom, jak se zbavit ostatních věcí si můžete přečíst v dalších článcích zde na blogu. Nepřistupujte ale k předmětům, které pro vás mají velkou emocionální hodnotu stejně jako ke všemu ostatnímu, věnujte jim tu speciální péči a čas navíc. Zaslouží si to, stejně jako si to zasloužíte vy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..