O knize: Životní úklid

Před týdnem mi dorazil e-mail od nakladatelství Grada, že vydávají knihu s názvem Životní úklid od Margarety Magnusson, která by mě mohla, jako blogera o minimalismu zajímat. O týden později ji mám přečtenou a přináším vám tuto recenzi.

Knize jsem propadl, díky zábavnému a čtivému stylu švédské autorky a umělkyně, jež prohlašuje o svém věku, že je někde mezi 80 – 100 lety. Knihu jsem přečetl v rekordním čase a to za pouhé dva dny – tak mě pohltila.

Podtitulem českého vydání je text “Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete”. Jak tento podtitul i věk autorky napovídá, kniha se točí okolo tématu smrti a úklidu před jejím příchodem. Ač je téma smutné, tak po přečtení knihy budete mít pocit spíše opačný. Švédové mají pro tuto činnost v češtině nazvanou jako životní úklid – úklid spousty věcí nahromaděných za život – vlastní slovo DÖSTÄNDING.

Ač tak nějak očekávám, že bych se mohl na tomto světě ještě pár dekád vyskytovat, tak tato kniha přináší zajímavý náhled a podněty k přemýšlení o životě i smrti, tématu veskrze nepříjemnému, i pro mě, jako mladého člověka. (Mladí obecně mluví o smrti méně, než lidé starší).

Tato kniha je skvělým a čtivým materiálem pro všechny věkové skupiny, ať je vám 20, 50 nebo 70, vždy si v ní něco najdete. Na přednášce tento týden (10.4.2018) se mě někdo ptal, co bych doporučil k mluvení a práci s blízkými, kteří až chorobně shromažďují věci. Má odpověď zněla nic. Teď už ale vím, že bych doporučil tuto knihu, protože může skvěle pomoci.

Kniha také ukazuje, jak se vypořádat s tématem majetku a dědictví za života příbuzných, které není lehké k diskuzi v naší kultuře a předejít tak budoucím zbytečným sporům.

Ze všech předmětů se můžete těšit aniž byste je vlastnili.

Margareta Magnusson

Knihu hodnotím velmi pozitivně, a jsem rád, že jsem se k ní dostal. Z hlediska minimalismu mi přinesla více než bestseller od Marie Kondo. Přináší více prostoru na zamyšlení i několik jednoduchých praktických tipů, které nelze napadnout. Jako například, že úklid má začínat od velkých věcí a pokračovat k těm malým.

Kniha této švédské autorky není naplněna čísly, statistikami a studiemi. Je to lidský příběh, který vám přátelsky a hřejivě ukáže minimalismus z jiného pohledu a provede vás skrze Döständing (životní úklid), který ovšem nemusíte dělat jen ve stáří – naopak, dle mého, byste ho měli udělat co nejdříve. A proč? To se dozvíte v knize.

 


Tato kniha mi byla poskytnuta nakladatelstvím Grada zdarma k recenzi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..