Oblečení trochu jinak

Rád bych se podíval na módu a oblékání jinak, než se na něj běžně a denně koukáme. Jinak, než funguje dnešní svět fast fashion a dnes už i ultra fast fashion.
Fast fashion znamená rychlou módu, která se od návrhu dostane na pulty rychleji, než kdy předtím. Dnes se nemění trendy v cyklech ročních období, ale mění se jednou za 5-6 týdnů(Zara a H&M). Tento trend je založen na obrovské a bezcílné nadkonzumaci a spotřebě. V dnešních dnech se k tomu začíná přidávat tzv. ultra fast fashion, která je v extrémních případech schopná od návrhu na pult dostat daný kousek za týden. Není to uskutečnitelné zatím (díky za to) v kamenných prodejnách, ale pouze v online obchodech.
Takže to, co si koupíte v pondělí, už další pondělí není nejnovější módní trend.

Víte, kolik Vás doopravdy stál kus oblečení?

Spousta lidí ráda nakupuje, někteří to ovšem už povýšili na volnočasovou aktivitu. O víkendu se sbalí a vyrazí na celý den bloumat po nákupních centrech.
Vezměte si, že v obchodě narazíte na tričko, které stojí 199 Kč. Říkáte si, že je pěkné a za tu cenu? Navíc je beztak ve slevě, jen blázen by ho nekoupil! Tak si ho odnášíte z obchodu a doma ho zařazujete k dalším 30 tričkům ve vašem šatníku. Během roku si ho na sebe vezmete tak třikrát a po roce vám přijde již nevkusné a nelíbí se vám, tak se ho zbavíte. Za jedno nošení jste tak dali krásných 66 Kč.

Oproti tomu si koupíte košili, za kterou dáte 1500 Kč, tuto košili si na sebe během roku vezmete 30x (to není zas tak nereálné, že?). Tudíž cena za jedno oblečení košile vás vyjde na 50 Kč. Takže tahle košile vás vyšla ve výsledku levněji. Co z toho plyne?

Pokud si kupujete oblečení, neporovnávejte jeho cenu s ostatními kusy, ale přepočítávejte ji na počet nošení daného kousku oblečení (cost per wear). Čiňte tak už v obchodě, ušetříte si místo ve skříni i vaše peníze.

Víte, kdo Váš kus oblečení vyrobil?

Cena za jedno nošení, nebo kvalita oblečení by ovšem neměly být jedinými věcmi, podle kterých se rozhodujete při nákupu oblečení.  Měli byste v potaz také brát to, kdo vyrobil tento kus oblečení. Zda to byla švadlena v České republice, která za to dostala adekvátně zaplaceno nebo to byl člověk žijící pod hranicí chudoby s jedním dolarem za 8-12 hodinovou práci denně? Pracoval tento člověk v otřesných podmínkách, kde musel dýchat chemické výpary bez nějaké ochrany nebo to byla švadlena v České republice v zaručených bezpečných pracovních podmínkách?

Garanci toho, že bylo oblečení ušité a vyrobené v odpovědných podmínkách a s přijatelným platem pro zaměstnance, dnes poskytuje už značná řada obchodů. Chlubí se tím spousta obchodů, většinou to jde i ruku v ruce s určitou ekologickou odpovědností za výrobu a tyto továrny jsou pak firmami kontrolovány, zda dodržují všechny zaručené podmínky. Často narazíte na toto označení i pod “nálepkou” fairtrade, i když někdy není garantovaná přímo tímto certifikátem, naznačuje to, že se firma bude tyto hodnoty pokoušet dodržovat.

Zajímejte se u svých prodejců, kdo vyrábí vaše oblečení a nenechte se napálit marketingovými triky – jako je například biobavlna. Ano, je bezpochyby pěkné, že se firma snaží používat bavlnu vypěstovanou bez pesticidů, ale jednak to často tyto firmy negarantují na celý svůj sortiment a neřeší to také ostatní problémy, které jsou s výrobou oblečení v dnešních dnech spojeny. Jsou jimi například práce s chemickými látkami a kontaminace přírody chemikáliemi z obarvování nebo vykořisťování zaměstnanců.

Hodí se to k ostatním?

Když si pořizujete oblečení, uvažujete o něm komplexněji, ve větším měřítku? Větší měřítko znamená například vaši šatní skříň. Dozajista víte, co v ní máte. Zkuste tedy na to pamatovat i při nakupování a uvědomovat si, jestli vyhlédnutý kus ladí s větším množstvím oblečení, které běžně nosíte. Nebo je tento kus nositelný jen s šaty, které si na sebe berete 2x do roka? Pokud ano, tak pak nastává otázka, zda opravdu nutně tuto věc potřebujete.

A co toho mít méně?

Když začnete kupovat věci, které nosíte často, rádi a hodí se vám ke spoustě dalších, tak jich dozajista můžete mít méně. Jedním z takovýchto konceptů šatníku, na který hojně na internetu narazíte je tzv. Capsule wardrobe. Česky bych to přeložil nejspíše jako Esenciální šatník.

Takovýto šatník obsahuje vše potřebné, od ponožek, přes trička, až po společenské oblečení jako jsou večerní šaty nebo oblek. Oproti normálnímu šatníku se ale liší v tom, že každý kus je kompatibilní s ostatními a má své praktické a běžné využití. Takže např. 16 kousků oblečení vám poskytne dostatek variability v oblékání na celý měsíc.

Esenciální šatník se vám také hodí v případě, že budete chtít odjet někam mimo domov, i na delší dobu. Protože vám bude stačit pár vysoce funkčních a kvalitních kousků oděvu, které lehce sbalíte. Tento šatník se mimo jiné stává také populární mezi úspěšnými a bohatými lidmi, protože zaručuje širokou kombinovatelnost, ale málo kousků, takže ráno nemusí dělat další rozhodnutí navíc, co si na sebe vezmou a nezabírá jim to další místo a nevynakládají další čas a peníze na nakupování.

Takhle nějak by mohli vypadat esenciální šatníky v podání žen a mužů:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A co váš šatník, jak vypadá? Podělte se zde na blogu v komentářích nebo na sociálních sítích.

5 komentářů

  1. Nejlepší jsou sekáče – recykluji, koupím věc často kvalitnější a levnější než v řetězci. (No, často… spíš vždycky.)

  2. koukám na to a nestačím se divit, tolika oblečení… mrtě kousků svršků, který bych si na sebe oblíkla tak jednou za 10 let a to ještě “kdoví jestli”… ale užitečnýho vůbec nic 😀

  3. Já si myslím, že je to místy zbytečně složité/promyšlené a víc témat dohromady. Začal bych u nekupování kravin a zjednodušení stylu. Kdo to vyrobil a takové ty fair trade věci jsou až nadstavba základu, které v počátku změny životního stylu akorát svádějí k nehledění si podstaty minimalismu a špekulování nad vyřešením světa. Jedno po druhém, to je osvědčená zásada.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..