Sdílení jako součást každodenního života

Nemusíme vše vlastnit. To, že někdo má naši věc neznamená, že my o ni přicházíme, nebo že by ztrácela na hodnotě. Naopak, můžeme získat tím, když se o nějakou věc s někým podělíme.

A o tom je sdílení či sdílená ekonomika – pojmy, jež ve společnosti během posledních let našly své místo. V angličtině existuje ustálená fráze „sharing is caring“ – volně přeložitelná jako sdílení je starání se (o druhého).

Myslím si, že sdílená ekonomika je široký pojem a jeho šíře se dokonale snoubí s šíří minimalistického životního stylu (o tom, co je to minimalismus jsem psal zde). Dá se do ní zařadit bez problémů sdílení kol, veřejné dílny, tzv. carsharing (sdílení aut), knihovny věcí, veřejné knihovničky ale i sdílení bytů – například přes Couchsurfing1.Zkrátka, je to široký pojem.

Pojďme si tedy říct něco o smyslu sdílení a některých podobách obecně. V následujících týdnech se také můžete těšit na seznam konkrétních firem, spolků a projektů, které do sdílené ekonomiky zapadají jež poté naleznete zde na blogu.

Sdílení má v minimalismu své právoplatné místo z toho důvodu, že vám umožňuje dělat stejné množství činností za menší peníze, a zbavuje vás nutnosti věci vlastnit. Někdo jiný vám poskytne svou věc, kterou třeba na 100 % nevyužívá. Firmy vám mohou také poskytnout auta, kola či cokoliv dalšího, abyste to mohli využít za nepříliš velký poplatek. Najednou se stává daná věc značně využívanější a daleko méně času zahálí v něčí garáži, na ulici nebo v polici. Ani vy, kdo vlastníte své auto nebo máte vybavenou dílnu ji určitě nevyužíváte 100 % času – a to ani když se tím živíte.

Sdílení vám může ušetřit peníze – nemusíte si kupovat věci, které využijete jednou. Peníze jsou čas, který vynakládáte na jejich získání, takže ve výsledku ušetříte i ten čas. Ušetříte si starosti s údržbou a nutnost pečovat o dané věci. Můžete ty věci využívat častěji a stále se vám to vyplatí – např. sdílená auta se vám vyplatí, pokud najezdíte ročně méně než 10 000 Km2. (To je zhruba přes 48 cest Brno-Praha3)

Sousedské sdílení

Myšlenka, která není v českých zemích příliš zaužívaná je sousedské sdílení. Schválně si ho zkuste ve vašem životě – budete z něj profitovat nejen vy, ale i vaši sousedé.

Sousedské sdílení se může týkat všech věcí. Můžete vlastnit sekačku, váš soused ji ovšem nevlastní. Místo toho, aby si ji musel jet kupovat a vybírat pro něho vhodný model, a následně věnovat spoustu času údržbě, tak mu můžete nabídnou tu vaši. Stejně s ní sekáte zahradu maximálně jednou za 14 dní a zbytek času ji parkujete v garáži. Soused naopak může mít pilu na dřevo nebo něco jiného, co potřebujete vy. Domluvte se i s vašim sousedem/sousedkou a zkuste s nimi sdílet věci. Uvidíte, že najednou nemusíte mít všichni všechno a všichni na tom vyděláte. Jako bonus vám bude zlepšení sousedských vztahů.

Sdílet můžete samozřejmě i svůj čas – ať už s blízkými, s přáteli či s vámi názorově spřízněnými organizacemi, kterým můžete poskytnout vaše znalosti a váš čas pro věc, které věříte, že je prospěšná a nutná pro naši společnost.


1) Projekt je na trhu 14 let a čítá přes 14 milionů uživatelů.
2) zdrojem je web služby Autonapůl
3) Zdrojem je trasa Brno-Praha autem zadaná na Google mapách.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..