Vánoční čas

Vánoce jsou již za dveřmi. Spousta lidí už má nakoupené dárky, spousta je však stále shání.
Obchodní domy se plní davy, a snižuje se čas k tomu abychom sehnali vhodné dárky pro naše blízké a nebo ty, které chceme obdarovat.
Dopřejte sami sobě chvíli čas na zamyšlení se nad vašimi Vánocemi.

Již za 14 dní je tu Štědrý den. Zažili jsme ho každý již mnohokrát. Který ale byl ten váš nejlepší?
Zkuste si představit, co se vám nejvíce líbilo na Vánocích, které jste zažívali jako dítě, které jste zbožňovali.
Bylo to klasické vánoční cukroví či přítomnost celé rodiny nebo snad tradiční vánoční zvyky? Těšili jste se, až rozbalíte pod stromečkem dárky a víc vás nezajímalo? Nebo naopak jste si užívali tu atmosféru kolem vás?

Zkuste si udělat ty nejlepší Vánoce, které si můžete přát. Splňte si své přání. Odložte bokem shon, stres a špatnou náladu. Věnujte se tomu, co vás naplňuje, zkuste si ve dnech volna projít to, co se vám za letošní rok povedlo a podívat se na své úspěchy.
Neřešte, jestli bude na stole kapr nebo řízky, neřešte jestli bude dárek v červeném nebo modrém papíře. Nebo jestli snad koupíte dárek za 3000 ale dostanete dárek za 4000.

Vánoce se stali honbou za dárky. Vytratilo se z nich jejich kouzlo. Ta pohoda, ten klid, ta pohodová atmosféra.
Dovolte mi pár tipů, jak si vytvořit lepší vánoce.

1) Nekupujte věci, zbytečnosti. Dávejte zážitky.

Ano, můžete vaší partnerce koupit nový mixér. Dát vašim dětem ponožky nebo svetr. Ovšem, ocení to? Nemají těchto věcí již dost?
Zkuste se na chvíli zamyslet nad tím, co si vaši blízcí skutečně přejí. Chtěli si v poslední době pořádně odpočinout? Nebo chtěli zažít pořádný adrenalinový zážitek?
Dejte jim poukaz, kupón na zážitek. Do lázní, na skok z letadla. Jistě to ocení více, než další věc. Zážitky totiž můžeme v naší paměti uchovat a znovu je prožívat i potom co jsme si je již jednou ve skutečnosti prožili a v těžkých časech nám mohou zvednout náladu. Na rozdíl od věcí, které se opotřebují a nakonec skončí v koši.
(Zde je studie, která tuto teorii podporuje).

2) Pomozte svým blízkým a nebo i cizím.

Vánoce jsou skvělá příležitost pomoc lidem na které nemáme jindy moc času. Víte, že váš kamarád šílí z předvánočního shonu a vy jste ho dlouho neviděli? Spojte příjemné s užitečným a pomozte mu. Jděte s ním nakupovat, pomozte mu jet pro stromek.
Nebo můžete zkusit udělat něco dobročinného pro lidi které neznáte. Můžete navštívit například vám nejbližší dům pro seniory a potěšit staré lidi, popovídat si s nimi. Můžete potěšit také bezdomovce, obdarovat je něčím malým. Nebo poskytnout nějaké staré věci do dětského domova a přitom se za dětmi bez rodin podívat.

3) Udělejte z vánoc něco víc, než jen dávání dárků.

Neomezujte své Vánoce pouze na to, že si předáte dárky, posedíte u rodinné večeře a tím to skončí. Udělejte z toho den věnovaný rodině, popřípadě vám. Udělejte si čas, dělejte věci co vás baví, co vás naplňují. Věnujte se dětem. Dostaňte do svého domova pohodu, klid a mír. Dárky nechte jako to poslední a doplňující. Udělejte ze štědrého dne něco, na co se vaši blízcí nebo kamarádi a partneři budou těšit. Ale ne kvůli dárkům, ale kvůli všemu ostatnímu.

4) Vypněte elektroniku.

Zkuste si dát aspoň na Štědrý den pauzu od všech technologických vymožeností. Napište smsky obsahující přání večer předem. Poté telefon vypněte, odpojte počítače a televize ze zásuvek. Věnujte se tento den svému okolí, ne virtuální realitě. Všichni, i vy, to velice ocení. Uvidíte, že se budete cítit skvěle, bez toho aniž byste museli být online. Pípání telefonu, neustále rollování sociálními sítěmi a sledování novinek může aspoň pro tento den počkat.
Pokud si chcete užít celé svátky, doporučuji vypnout tuto rozptylující elektroniku na celé svátky.

5) Nezapomeňte na zvířata.

Máte poblíž útulek, nebo třeba jen les? Chodí kolem vašeho domu zatoulané kočky? Udělejte i něco pro ně. Dejte misku s mlékem na zápraží. Doneste do lesa pár rozkrájených jablek. Pověste na váš balkón lůj pro ptáky. Nebo skočte vyvenčit psa z útulku, nebo jim doneste nějaké dobroty. I oni si to zaslouží!

6) Víte jaký dárek vaši přátele nejvíce ocení?

Darujte to nejvzácnější.
Váš čas.
Máte ho jen omezené množství, stejně jako všichni ostatní, proto je tak vzácný. Je to nejlepší dárek který můžete ostatním dát. Udělejte si třeba poukazy nebo slibte vašim přátelům vaši pomoc (kterou následně nezrušíte).
Víte že se bude váš kamarád z mládí stěhovat? Domluvte se s ním a dojeďte mu na jeden den pomoct. Potřebuje vaše bývala kolegyně z práce pohlídat děti aby si mohla chvílit oddechnout? Domluvte se s ní, že za ní jeden večer budete hlídat.
Věnujte svůj čas. Nic vás to nestojí, a je to to nejlepší, co můžete dát.

7) Oceňte vše co máte.

Vánoce nejsou jen o tom dávat. Rozšiřovat šatníky, pořizovat věci které ostatní využijí či nevyužijí.
Vánoce jsou taky časem pro vás. Oceňte vše, co ve vašem životě máte. Udělejte si chvilku i na sebe. Buďte vděční za to, že máte šťastnou a zdravou rodinu, že máte práci. Poděkujte svým přátelům, že jsou ve vašich životech. Řekněte lidem, na kterým vám záleží co k nim cítíte a jak moc důležití pro vás jsou.

Všem čtenářům a návštěvníkům blogu přeji pěkné a příjemně prožité vánoční svátky.

Článek je součástí vznikajícího konceptu Eticky odpovědného minimalismu.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..